fot. PAP/Stach Leszczyński

Ł. Szumowski: Ochrona zdrowia jest miejscem na ewolucyjną poprawę sytuacji pacjentów

Ochrona zdrowia nie jest miejscem na rewolucję, ale na ewolucyjną poprawę sytuacji pacjentów – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. Szef resortu wziął udział w debacie „Medyczna racja stanu – tezy dla zdrowia” organizowanej m.in. przez Polską Unię Onkologii.

Minister wskazał, że przyszedł czas, aby skupić się na obszarach, które bezpośrednio dotykają pacjenta.

„Pacjent potrzebuje łatwego dostępu, dobrej opieki, informacji, gdzie ma się leczyć i kiedy ma się leczyć. (…) Potrzebuje bezpieczeństwa” – mówił szef resortu zdrowia.

– Musimy również skupić się na „reformach” – ja nie lubię tego słowa. Chodzi o naprawę systemu w taki sposób, aby dla pacjenta ta korzyść z naszego funkcjonowania jako urzędu również była wyraźna i odczuwalna. Musimy także zaadresować problemy, które nas, jako Polaków, zabijają. Wspomniałem już o tym. To są choroby układu krążenia, nowotwory, choroby cywilizacyjne. Otyłość jest galopującą plagą wśród polskiego społeczeństwa i polskich dzieci. Choroby psychiczne, depresja i samobójstwa. Polska jest niestety krajem, gdzie ta liczba samobójstw jest nadal bardzo wysoka. Jeżeli nie zaadresujemy tych palących problemów, to będziemy je niestety pogłębiać – wskazał Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia wyraził nadzieję, że debaty przyczynią się do wypracowania w przyszłym roku dokumentu na temat kierunku zmian w systemie zdrowia w Polsce.

Ma on określać cele i metody do ich realizacji w perspektywie lat 2020-24, a nawet na późniejszy okres. Chodzi m.in. o problemy kadr medycznych czy profilaktykę i leczenie chorób cywilizacyjnych oraz z największą śmiertelnością.

 

RIRM

drukuj