Blisko 240 tys. podpisów pod projektem ustawy w sprawie warunków zatrudnienia w ochronie zdrowia

Porozumienie Zawodów Medycznych zebrało blisko 240 tys. podpisów pod obywatelskim projektem ustawy w sprawie warunków zatrudnienia w ochronie zdrowia.

Projekt określa płace minimalne w odniesieniu do średniej krajowej dla poszczególnych grup zawodów medycznych zatrudnionych na umowy o pracę w państwowej ochronie zdrowia.

To jakościowa zmiana w opiece zdrowotnej w naszym kraju – wskazuje dr Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

– Pracownik służby zdrowia to człowiek, który musi mieć bardzo wysokie kwalifikacje. Na pewno każdy – nawet ten, nikomu nie ujmując, sprzątający – musi mieć wysokie kwalifikacje moralne. Jeżeli nie będzie wysokich wynagrodzeń, to kto będzie szedł do tego zawodu? Kto będzie chciał pracować w tych szczególnych warunkach? Dlatego my wprowadzamy po prostu nową jakość. Chcemy, żeby wynagrodzenia w opiece zdrowotnej były wynagrodzeniami dobrymi, aby każdy chciał pracować w zawodach medycznych, żeby ludzie nie uciekali. To się przekłada wprost na poziom opieki zdrowotnej – zaznacza dr Bukiel.

Niedawno rząd przyjął projekt ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych. W ocenie pracowników medycznych, projekt przygotowany przez resort zdrowia niczego nie zmienia.

RIRM

drukuj