fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Min. Ł. Szumowski: Apeluję o zachowanie dystansu społecznego na spotkaniach wyborczych

Epidemia w Polsce się nie skończyła, dlatego kandydaci na prezydenta powinni apelować do swoich zwolenników o zachowanie dystansu społecznego i w określonych sytuacjach zakrywanie ust i nosa – pokreślił we wtorek w RMF FM minister zdrowia Łukasz Szumowski.

„Prawo do demonstracji jest podstawowym prawem obywatelskim, ale znajdujemy się w epidemii (…) Apeluję po raz kolejny do wszystkich kandydatów, by apelowali do sympatyków, żeby zachowywali się rozsądnie, bo to może być groźne dla ich elektoratu” – powiedział Łukasz Szumowski. Przyznał, że dystans społeczny stał się fikcją.

„Mój gorący tutaj apel, żeby nie tylko na spotkaniach wyborczych, ale na demonstracjach i innych spotkaniach, w autobusie i jak wchodzimy do sklepu jednak nosić maseczki. I jak się da, trzymajmy jednak dystans” – dodał min. Łukasz Szumowski.

Minister zaznaczył, że w tej chwili będziemy mieć raczej do czynienia z tendencją spadkową epidemii, ale będą się pojawiać wybuchy choroby w ogniskach.

„Będziemy mieli wolniej spadającą krzywą epidemiczną niż inne kraje, które miały gwałtowny wzrost (zakażeń – PAP)” – przypomniał. Dodał jednak, że nie należy lekceważyć ognisk i stanowczo na nie reagować.

Minister pytany o to, czy rekomendować będzie wprowadzenie tylko formy korespondencyjnej w regionach Polski, gdzie będzie wysoka zachorowalność odparł: „oczywiście, że tak, jeśli w powiatach wystąpi stan, który wymaga tego (głosowania wyłącznie korespondencyjnego – PAP), to tak zrobię”.

„Dzisiaj jest jeszcze za wcześnie. Za tydzień będę analizował sytuację” – dodał.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl