fot. PAP/Radek Pietruszka

M. Dworczyk: Premier uruchomił 100 mln zł dla szpitali na przygotowania związane z koronawirusem

Premier Mateusz Morawiecki uruchomił 100 mln zł dla szpitali na przygotowania związane z koronawirusem. „W Polsce nie ma żadnego potwierdzono przypadku zakażenia koronawirusem” – poinformowali premier oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski. „Rząd chce zabezpieczyć państwo z bardzo dużym naddatkiem” – dodał Michał Dworczyk.

W Kancelarii prezesa Rady Ministrów odbyła się konferencja po odprawie premiera Matusza Morawieckiego z wojewodami.

Premier uruchomił 100 mln zł, o które za pośrednictwem wojewodów będą mogły aplikować szpitale na przygotowania związane z koronawirusem – powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.

– Rząd – z jednej strony – realizując na bieżąco i obsługując wszystkie potrzeby w zakresie badania osób potencjalnie na przyszłość, przygotowuje zapasy tychże badań. Dzisiaj wyleciał rządowy samolot. W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin będziemy mieli kolejnych 30 tys. testów do badania osób. Te potrzeby – mimo że w Polsce nie ma żadnego przypadku – chcemy zabezpieczyć z bardzo dużym naddatkiem, żeby kraj był przygotowany na każdą sytuację – podkreślił.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że premier wydał także polecenie wojewodom wprowadzenia w całym kraju podwyższonej gotowości szpitali.

– Jeżeli tylko pojawi się sygnał, że jest w Polsce pierwszy przypadek koronawirusa, niezwłocznie zostaną o tym poinformowani premier i wszyscy Polacy. Na dzień dzisiejszy koronawirusa nie ma. 39 próbek z wczoraj jest negatywnych. Jutro czy za dwa dni pewnie będą pozytywne, ale dzisiaj nie ma. W związku z tym nie należy straszyć ludzi, że mamy już wirusa w Polsce – wskazał.

Co więcej wojewodowie zostali zobowiązani, aby inspektorzy sanitarni w województwach pracowali 24 godziny na dobę.

RIRM/TV Trwam News

drukuj