M. Dworczyk: Apeluję do prezesa PSL, aby nie blokował dialogu samorządowców na poziomie województw

Apeluję do prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, by nie blokował możliwości rozmów między samorządowcami na poziomie województw; to oni wiedzą we współpracy z kim mogą najlepiej realizować program dla danego województwa – powiedział PAP szef KPRM Michał Dworczyk (PiS).

W tym kontekście wskazał na środowe oświadczenie radnego wybranego z listy PSL na Dolnym Śląsku, Mirosława Lubińskiego, który przyznał, że jest skłonny do współpracy z ewentualną koalicją PiS-Bezpartyjni Samorządowcy.

„To doskonały przykład tego, że samorządowcy na poziomie województw chcą współpracować. To może się odbyć wyłącznie z korzyścią dla mieszkańców” – powiedział PAP Michał Dworczyk.

„W związku z tym apeluję do prezesa Kosiniaka-Kamysza o to, aby nie blokował dialogu na poziomie województw, o to, aby pozwolił na współpracę pomiędzy tymi samorządowcami, którzy chcą wspólnie działać na rzecz lokalnych społeczności” – mówił polityk PiS.

Dodał, że „rozmawiając w kraju na temat współpracy i programów rozwojowych dla poszczególnych województw wielu samorządowców PSL chce podjęcia współpracy z PiS”.

„Blokowanie tej współpracy ze strony władz PSL jest sprzeczne nie tylko z ideą samorządu, ale też kłóci się z zasadami demokracji” – powiedział Michał Dworczyk.

W wyborach samorządowych, które odbyły się 21 października PiS uzyskało samodzielną większość w 6 sejmikach województw: lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, podkarpackiego, podlaskiego i świętokrzyskiego. Koalicja Obywatelska ma samodzielną większość w jednym sejmiku – województwa pomorskiego.

W wyborach do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego wygrało PiS zdobywając 28,53 proc. poparcia, co dało tej partii 14 mandatów. Radni ci nie mają jednak większości w 36-osobowym sejmiku i jeśli chcą rządzić województwem, muszą zawiązać koalicję.

W środę Mirosław Lubiński, który jako jedyny z PSL uzyskał mandat w sejmiku dolnośląskim podkreślił, że rozmawiał ze wszystkimi ugrupowaniami, które mają swoich radnych w sejmiku i jak dodał „jedynie Prawo i Sprawiedliwość oraz Bezpartyjni Samorządowcy przedstawiali postulaty programowe zbieżne też z jego programem, natomiast Koalicja Obywatelska interesowała się tylko, kiedy wstąpi do jej klubu”.

„Jestem skłonny do współpracy z koalicją PiS-Bezpartyjni Samorządowcy, o ile taka koalicja się zawiąże. I to deklaruję, bo uważam, że tylko w takiej koalicji możemy realizować program dla Dolnego Śląska i to wszystko, co jest najistotniejsze dla mieszkańców” – powiedział Mirosław Lubiński, radny Sejmiku Dolnośląskiego wybrany z list PSL, ale nienależący do tej partii.

Zaapelował też m.in. do władz PSL i innych partii „aby spory dotyczące podziałów politycznych zostawić na szczeblu centralnym”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl