Żołnierze dziesięciu krajów NATO wezmą udział w ćwiczeniach „Anakonda 18”

Żołnierze z dziesięciu krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz struktur dowodzenia i sił NATO wezmą udział w ćwiczeniach wojskowych „Anakonda 18”.

W środę rozpoczęła się poligonowa część manewrów. To największe w tym roku ćwiczenia Polskich Sił Zbrojnych.  Na poligonach naszego kraju będzie ćwiczyć ok. 12,5 tys. żołnierzy, a blisko 5 tys. w Estonii, Litwie i na Łotwie oraz w akwenie Morza Bałtyckiego.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w rozmowie z Redakcją Radia Maryja zwrócił uwagę na znaczenie tych manewrów.

– To już kolejna edycja ćwiczeń wojskowych „Anakonda”. To ćwiczenia, których celem jest zintegrowanie działań wojskowych w ramach NATO. Jesteśmy obecni, jako Wojsko Polskie, na Łotwie, w Rumunii. Wojska brytyjskie, amerykańskie, rumuńskie i chorwackie są obecne u nas. Ta współpraca wzmacnia nasze wspólne zdolności obronne – podkreślił Mariusz Błaszczak.

Ćwiczenia zostały podzielone na trzy etapy. Pierwsza część to ćwiczenie studyjne, które odbyło się w październiku. Poligonowy etap potrwa do 16 listopada. Od 26 listopada do 6 grudnia przewidziano część dowódczo-sztabową.

Ćwiczenia Anakonda odbywają się co dwa lata od 2006 r. Ich organizatorem jest Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. 

RIRM

drukuj