fot. PAP/EPA

Prezydent podpisał ustawę ułatwiającą przyjęcie szpicy NATO

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o zasadach pobytu oraz przemieszczania się wojsk obcych na terytorium Polski. Zmiany zakładają przyjęcie szpicy NATO nie tylko w czasie kryzysu, ale także w czasie pokoju. Zgodę na pobyt wojsk obcych będzie wydawał prezydent.                 

Ustawa zawiera także regulacje dotyczące użycia broni przez obce wojska podczas pobytu w Polsce.

Sprawne przemieszczanie się wojsk obcych na terytorium RP zapewni wsparcie dla naszego kraju w sytuacji zagrożenia – zapewnia poseł PiS Waldemar Andzel, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Jak dodaje, zagrożenie istniejące na arenie międzynarodowej przemawia za słusznością przyjęcia tej ustawy.

– Bardzo dobrze się stało, że ta ustawa weszła w życie. Reguluje ona pobyt wojsk. Wiemy, jakie jest zagrożenie na arenie międzynarodowej. Tutaj jest nam potrzebne sprawne przemieszczanie się, aby obce wojska, dokładnie natowskie, mogły wspierać nasz kraj. Mają także m.in. zapaść decyzje na szczycie NATO w Warszawie, które pozwolą nam wzmocnić naszą obronność – mówi poseł Waldemar Andzel.  

Autorzy projektu przekonują, że efektem nowelizacji ustawy będzie przekonanie sojuszników w ramach NATO i UE, że ich działania są zgodne z polskim prawem.

RIRM

drukuj