fot. PAP/Tomasz Gzell

Para prezydencka spotkała się z władzami Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się w czwartek w Pałacu Prezydenckim z władzami Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej – podała Kancelaria Prezydenta. Misją organizacji jest stałe wspieranie środowiska Polonii.

W komunikacie podkreślono, że Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa (PSFCU) to największa etniczna unia kredytowa w Stanach Zjednoczonych Ameryki, której aktywa wynoszą prawie 2 mld dolarów. Utworzona została w 1976 roku przez działaczy polonijnych skupionych wokół księdza z Podlasia Longina Tołczyka.

„Głównym celem powstania PSFCU była pomoc emigrantom, którzy po przyjeździe do Nowego Jorku nie mieli historii kredytowej i którym amerykańskie banki nie chciały udzielać pożyczek na kupno i remonty nieruchomości w zaniedbanej wówczas nowojorskiej dzielnicy Greenpoint” – czytamy w komunikacie.

Jak podkreślono, co roku do organizacji polonijnych, szkół, klubów, parafii trafia ponad 2,5 mln dolarów w postaci dotacji, a PSFCU jest największym polonijnym pracodawcą.

„Od 2017 roku stałym elementem dorocznego Programu Stypendialnego jest Staż Prezydencki, w ramach którego dziesięcioro studentów uczelni wyższych w Stanach Zjednoczonych, stypendystów PSFCU, udaje się na 10-dniowy wyjazd studyjny do Polski” – podkreślono w komunikacie.

PAP/RIRM

drukuj