„Mamy Niepodległą!” – Sejm włączył się w akcję wysyłania kartek z okazji 11 listopada

W czwartek i piątek w Sejmie posłowie i goście będą mogli nadać kartki z życzeniami z okazji święta11 listopada, by wyrazić swoją radość z odzyskania przez Polskę niepodległości.

„Mamy Niepodległą!” to inicjatywa Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Jej ideą jest wysyłanie specjalnych, okolicznościowych kart pocztowych z życzeniami z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

W akcję po raz kolejny włączył się Sejm. Jego marszałek Marek Kuchciński jako pierwszy uroczyście podpisał i wysłał w środę specjalną kartkę pocztową. Objął też inicjatywę honorowym patronatem.

W czwartek i piątek w godz. 10.00-13.00 w hallu głównym Sejmu posłowie i przybyli goście będą mogli nadać prosto z ul. Wiejskiej kartki z życzeniami, by „wyrazić swoją radość z odzyskania przez Polskę Niepodległości”. Okolicznościowe karty będzie można również otrzymać podczas dnia otwartego w Sejmie 11 listopada.

11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała pełnię władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu, który dzień wcześniej przyjechał do Warszawy po uwolnieniu z twierdzy w Magdeburgu. Dzień 11 listopada został ustanowiony Świętem Niepodległości w 1937 r. Po II wojnie komuniści ustanowili Narodowe Święto Odrodzenia Polski obchodzone na pamiątkę manifestu PKWN z 1944 roku.

Świętowanie odzyskania niepodległości 11 listopada Sejm przywrócił ustawą z lutego 1989 roku. Dzień ten nazwano Narodowym Świętem Niepodległości i ustanowiono – jak napisano w preambule do ustawy – „dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego oraz walk pokoleń Polaków o wolność i niepodległość”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl