fot. flickr.com

[TYLKO U NAS] S. Kieruzel o programie „Czyste Powietrze”: W ramach nowej edycji programu można uzyskać dofinansowanie nawet do 69 tys. zł na termomodernizację

Program adresowany jest do najuboższych, jednak jeśli nasz dochód roczny nie przekracza 100 tys. zł, możemy ubiegać się o dofinansowanie – powiedział Sergiusz Kieruzel, dyrektor Departamentu Edukacji i Komunikacji w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

25 stycznia 2022 roku ruszyła kolejna odsłona programu „Czyste Powietrze” , w ramach którego najubożsi Polacy otrzymają dofinansowanie na termomodernizację domu oraz wymianę źródeł ciepła. To już trzecia część tego programu. [czytaj więcej] 

– To program wspierający ludzi mających bardzo niskie dochody. Dostęp do tego rodzaju środków inwestycyjnych był ograniczony, stąd pomysł, by przyjść do najmniej zarabiających ludzi z konkretną pomocą. W ramach nowej edycji programu można uzyskać dofinansowanie nawet do 69 tys. zł na termomodernizację – poinformował Sergiusz Kieruzel.

Program „Czyste Powietrze” przyczynił się do tego, że tzw. kopciuchy zostały usunięte. Najwięcej zrobiono w woj. śląskim, gdzie powietrze było bardzo zanieczyszczone.

– Liderem jest Śląsk, ale warto podkreślić, że na drugim miejscu jest Małopolska. Jest to bardzo ważna informacja, ponieważ te regiony są najbardziej dotknięte smogiem. To wsparcie zapobiega naszemu truciu. Poprawa powietrza wpływa na zdrowie nasze i naszych dzieci, dlatego te inwestycje są tak ważne – wyjaśnił dyrektor Departamentu Edukacji i Komunikacji w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Gość audycji powiedział, że w związku z programem „Czyste Powietrze” w sumie Polacy złożyli ponad 380 tys. wniosków, z czego ponad 64 tys. na samym Śląsku.

– Można składać wnioski. Gminy są bardzo dobrze przygotowane zwłaszcza te na południu kraju. Program jest adresowany do najuboższych, jednak jeśli nasz dochód roczny nie przekracza 100 tys. zł, możemy ubiegać się o dofinansowanie. (…) Jest jeszcze jedna bardzo ważna rzecz, a mianowicie ulga termomodernizacyjna, którą możemy odliczać od podatku, jeżeli w danym roku poczyniliśmy taką inwestycję – wskazał rozmówca.

Dla osób, które mają wątpliwości, czy złożyć wniosek o dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze”, zachętą powinny być uproszczone procedury ubiegania się o wsparcie na inwestycję.

– Przede wszystkim wniosek jest nieco prostszy, ponieważ nie trzeba umieszczać wielu załączników. Ponadto gminy bardzo chętnie pomagają przy wypełnianiu wniosku. Możne je również składać przez bank. Uproszczenia spowodowały, że w 2021 roku był skokowy wzrost składanych dokumentów – ocenił Sergiusz Kieruzel.

Rozmówca nawiązał również do dodatku osłonowego będącego kluczowym elementem Tarczy Antyinflacyjnej. Program ma wesprzeć gospodarstwa domowe i zniwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności.

– O dodatek osłonowy możemy się starać, jeżeli dochód w jednoosobowym gospodarstwie nie przekracza 2,1 tys. zł, a w gospodarstwach wieloosobowych 1,5 tys. zł na osobę – powiedział gość audycji „Aktualności dnia”.

Wszelkie informacje dotyczące programu „Czyste Powietrze” oraz dodatku osłonowego można znaleźć na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska pod adresem: www.klimat.gov.pl.

Cała rozmowa z udziałem dyrektora Departamentu Edukacji i Komunikacji w Ministerstwie Klimatu i Środowiska dostępna jest [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl