fot. pixabay.com

Nowe zasady w programie „Czyste Powietrze”

Od 22 kwietnia obowiązują zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Dotyczą one m.in. dotacji do pomp ciepła.

Decyzję o zmianach w programie „Czyste Powietrze” Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podjął pod koniec lutego. Wynikały one m.in. z opinii ekspertów, którzy wskazywali, że na polskim rynku oferowanych jest wiele wyprodukowanych w Azji pom ciepła, które nie spełniają wymagań, nie odpowiadają parametrom technicznym z opisu. Zgodnie ze zmianami dotacje będą przyznawane tylko do pomp ciepła i kotłów zgazowujących drewno oraz na pellet, które będą na specjalnej liście zielonych urządzeń i materiałów, czyli na liście ZUM.

Do 13 czerwca potrwa okres przejściowy. W tym czasie producenci oraz dystrybutorzy przejmujący obowiązki producenta – przy wprowadzaniu produktu na rynek Polski –  będą musieli uzupełnić niezbędną dokumentację i badania dla oferowanych przez siebie urządzeń grzewczych.

Od dziś ograniczona zostaje również możliwość dofinansowania beneficjentów w trzeciej części programu. Jeśli właściciel domu kwalifikujący się do tej części programu raz skorzysta z takiej dotacji, będzie mógł wnioskować o dofinansowanie na kolejne budynki, ale tylko w ramach pierwszej części programu co oznacza, że wsparcie finansowe będzie niższe.

TV Trwam News

drukuj