fot. PAP/Piotr Nowak

Polska wspiera Litwę w monitoringu zanieczyszczenia powietrza

Polska wspiera Litwę w monitoringu zanieczyszczenia powietrza na skutek pożaru w miejscowości Alytus. Ministerstwo Środowiska wysłało na terytorium tego państwa dwie mobilne jednostki do pomiaru emisji zanieczyszczeń. Litewskie służby nie dysponują odpowiednią ilością tego typu urządzeń.

Szef resortu środowiska Henryk Kowalczyk podkreślił, że Polska jest bardzo dobrze przygotowana na takie zdarzenia.

Pomoc sąsiedzka jest tutaj bardzo istotna. Stąd bez wahania podjęliśmy taką decyzję, aby tej pomocy udzielić i pojechać tam. Polska Inspekcja Ochrony Środowiska od roku ma znakomite narzędzia. Wyposażona jest też w laboratoria mobilne. To jest wynik realizacji ustawy z lipca ubiegłego roku, gdy zreorganizowaliśmy Inspekcję Ochrony Środowiska, wydzielając laboratoria i uzupełniając je o znakomity sprzęt. W tej chwili posiadamy 24 laboratoria mobilne do pomiaru jakości powietrza – zaznaczył min. Henryk Kowalczyk.

Według wstępnych szacunków, na skutek pożaru w litewskiej miejscowości Alytus mogło spłonąć ok. 2 tys. ton odpadów zużytych opon. Miały one trafić do recyklingu. W Alytus ogłoszono stan klęski żywiołowej.

Do pożaru w litewskiej miejscowości doszło w ubiegłą środę. Sytuacja jest już opanowana. Pożar jest dogaszany, co może potrwać jeszcze kilka dni. Według litewskiego Ministerstwa Środowiska, to największa katastrofa ekologiczna od lat.

RIRM/TV Trwam News

drukuj