fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

Litwa: Tablice upamiętniające Lecha Kaczyńskiego – w Wilnie i Mejszagole

Na Litwie w Wilnie i Mejszagole w rejonie wileńskim w czwartek zostaną odsłonięte tablice upamiętniające prezydenta Lecha Kaczyńskiego – poinformowały we wtorek władze obu samorządów. Udział w obu uroczystościach zapowiedział premier Litwy Saulius Skvernelis.

W Wilnie zostanie odsłonięta dwujęzyczna tablica z nazwą ulicy im. Lecha Kaczyńskiego. Decyzją władz miasta, na wniosek radnych Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR), imię tragicznie zmarłego prezydenta Polski nadano ulicy, przy której znajduje się samorząd miasta i która przecina jedną z głównych ulic stolicy, aleję Konstytucji.

W Mejszagole, również w inicjatywy radnych AWPL-ZChR, imię prezydenta Lecha Kaczyńskiego nadano placowi przed dworem Houwaltów i tu zostanie odsłonięta tablica.

Tablica zostanie też osłonięta na plebanii w Mejszagole, gdzie mieszkał legendarny ksiądz prałat Józef Obrębski, zwany patriarchą Wileńszczyzny. U księdza prałata gościł prezydent Lech Kaczyński podczas swej pierwszej wizyty na Litwie. Wspólnie z prezydenta Valdasem Adamkusem odwiedzili ks. prał. Józefa Obrębskiego w przededniu jego jubileuszu 100-lecia. Tablica upamiętni to wydarzenie.

„Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości jest wspaniałą okazją do uczczenia pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wielkiego przyjaciela Litwy, Litwinów i Polaków tu mieszkających” – powiedziała PAP mer rejonu wileńskiego Maria Rekść.

Odsłonięcie tablic w Mejszagole zaplanowano na najbliższy czwartek w południe (godz. 11.00 czasu polskiego), a w Wilnie – na godz. 16.00.

Natomiast o godz. 14.00 w bazylice archikatedralnej św. Stanisława i św. Władysława w Wilnie odbędzie się uroczysta Msza św. w języku polskim w intencji Polski oraz przyjaznej współpracy Polski i Litwy. Będzie to pierwsza Msza św. odprawiona po polsku od czasów odzyskania przez Litwę niepodległości w 1990 r. i oddania katedry wiernym. W czasach radzieckich mieściła się w niej galeria obrazów.

PAP/RIRM

drukuj