fot. TV Trwam News

Dożynki w Solecznikach na Litwie

W Solecznikach na Litwie odbyły się dziś dożynki. Podczas Mszy św. wierni dziękowali za tegoroczne plony. W ten sposób chcieli też uczcić zakończenie sezonu na polach, w sadach i ogrodach.

Dożynki w Solecznikach rozpoczęły się Mszą św. w Parku Miejskim. Podczas Eucharystii poświęcono chleb i wieńce dożynkowe. W trakcie homilii ks. prał. Wacław Wołodkowicz wskazywał jak ważne są dobre plony naszego życia.

– Kiedy przyjdzie sąd Boży mimo, że słabe były te urodzaje naszego życia, naszego postępowania, to jednak zasiewaliśmy dobro w naszym sercu. I mimo, że słabe były to urodzaje, to jednak były. I głód miłości i miłosierdzia na sądzie Bożym przeżyjemy – mówił ks. prał. Wacław Wołodkowicz, proboszcz parafii św. Piotra Apostoła w Solecznikach.

List do uczestników solecznickich dożynek wystosował prezydent Polski Andrzej Duda. Przeczytała go Urszula Doroszewska, ambasador RP na Litwie.

„Wraz z państwem pragnę dzisiaj złożyć wyrazy szacunku i wdzięczności naszym rodakom, rolnikom z Wileńszczyzny. Ich trud to nie tylko sposób zarobkowania. To źródło godności, to praca będąca jedną z gwarancji istnienia i rozwoju każdej społeczności” – napisał prezydent.

Także prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński przesłał list. Odczytała go poseł Anna Schmidt – Rodziewicz.

„Tu w rejonie solecznickim troska o pielęgnowanie tożsamości narodowej, kultywowanie wiary ojców, ojczystej mowy i obyczajów przodków jest przysłowiowa. Bardzo jestem za to Państwu wdzięczny i chciałbym jak najserdeczniej Wam za to podziękować – pisał prezes PiS do Polaków na Litwie.

Swoje słowo do uczestników dzisiejszej uroczystości skierowali także marszałek Sejmu Marek Kuchciński oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Przez cały dzień w Solecznikach trwał kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła. Można było oglądać wystawy stoisk dożynkowych.

Podczas dożynek odbyły się także koncerty, m.in. regionalnych zespołów. Nie zabrakło też atrakcji dla dzieci.

TV Trwam News/RIRM

drukuj