fot. PAP/Leszek Szymański

Rozwój współpracy Polski z Mongolią

Bezpieczeństwo na świecie oraz współpraca gospodarcza między Polską a Mongolią – to główne tematy rozmów prezydentów obu państw w Ułan Bator, gdzie z oficjalną wizytą przebywa Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą.

Przed południem polska para prezydencka została powitania na Placu Suche Batora, przywódcy mongolskiej rewolucji. W trakcie uroczystości odegrano hymny narodowe, prezydenci przedstawili sobie swoje delegacje oraz złożyli hołd przed pomnikiem Czyngis-chana, założyciela imperium mongolskiego.

Prezydenci spotkali się w cztery oczy, a następnie odbyły się rozmowy z udziałem delegacji. Dyskusję zdominowały kwestie rozwoju współpracy gospodarczej. Mają ją ułatwić podpisane umowy dotyczące rozwoju przewozów drogowych oraz poszukiwania pierwiastków ziem rzadkich w Mongolii.

– Ich wspólne poszukiwanie, a w przyszłości, mam nadzieję, także wydobycie to są kwestie ważne dla rozwoju nowoczesnych technologii na świecie. W tym zakresie także chcemy współpracować pomiędzy naszymi krajami – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Do Ułan Bator przyleciał Główny Geolog Kraju oraz przedstawiciele dużych firm związanych z wydobyciem, m.in. KGHM. Podpisano także umowy dotyczące badania archiwów oraz współdziałania służb weterynaryjnych, aby ułatwić eksport żywności. Zawarto również porozumienie między Uniwersytetem Warszawskim oraz Mongolską Akademią Nauk. Od lat na polskich uczelniach kształcą się mongolscy studenci.

– Oczywiście jest to dla nas bardzo cenne. Młodzież z Mongolii ma naszych 350 uczelni w Polsce, na których można studiować i rozwijać się. Z całą otwartością zapraszamy – zaznaczył polski prezydent.

Po południu prezydenci otworzyli forum gospodarcze. Polska należy do czołówki państw unijnych, które eksportują swoje towary do Mongolii, głównie żywność.

Poziom wymiany gospodarczej rośnie. Ubiegłoroczne obroty handlowe pomiędzy Polską i Mongolią zbliżyły się do poziomu 90 milionów dolarów. Obie strony chcą je nadal zwiększać. Polskie instytucje finansowe są gotowe do wspierania inwestycji w Mongolii.

– Rzeczpospolita Polska jest dla na Mongołów ważnym trzecim sąsiadem i partnerem społeczno-gospodarczym oraz handlowo inwestycyjnym. W ramach polityki ożywienia gospodarki, Mongolia zamierza zwiększyć udział swojego trzeciego sąsiada obok swoich dwóch sąsiadów – podkreślił Uchnaagijn Chürelsüch, prezydent Mongolii.

Mongolia graniczy z Rosją i Chinami. Jej cele rozwojowe są jednak bardzo podobne do polskich.

– Oparcie rozwoju ekonomicznego o silną klasę średnią oraz zdywersyfikowaną, wysokotechniczną i nastawioną na eksport gospodarkę to również fundamenty polskiego myślenia o przyszłości – oznajmił prezydent Polski.

Prowadzenie wspólnych interesów ułatwi ponowne otwarcie polskiej ambasady w Ułan Bator. Na początku 2021 roku do Mongolii powrócił Ambasador Polski po kilkunastu latach nieobecności. Decyzję o likwidacji polskiej placówki dyplomatycznej podjęli premier Donald Tusk i szef MSZ Radosław Sikorski.

– Mimo protestów ówczesnego prezydenta Rzeczypospolitej, pana prof. Lecha Kaczyńskiego, który uważał, że polska placówka dyplomatyczna, polska ambasada powinna być w tym kraju utrzymana. Jest to kraj dużych perspektyw rozwojowych także dla polskiej przedsiębiorczości – zaznaczył prezydent Andrzej Duda.

Wkrótce nowa ambasada będzie świadczyła wszystkie usługi konsularne, w tym wydawanie wiz dla obywateli Mongolii, którzy chcą udać się do Polski. Ważnym tematem rozmów prezydentów Polski i Mongolii były również kwestie bezpieczeństwa na świecie oraz konsekwencji pandemii i rosyjskiej napaści na Ukrainę. Polska i Mongolia chcą współpracować ze sobą w ramach ONZ i innych organizacji międzynarodowych. Polska z kolei rozumie położenie geopolityczne Mongolii.

– Ma też swoje interesy i swoje ograniczenia. Ja podziękowałem za wsparcie dla Ukrainy, przede wszystkim to humanitarne – powiedział prezydent RP.

W środę prezydent Andrzej Duda wygłosił wykład na państwowym Uniwersytecie Mongolskim, gdzie otrzyma tytuł doktora honoris causa. Spotka się również z mongolskimi absolwentami polskich uczelni, najbardziej zasłużonym wręczy odznaczenia państwowe.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl