fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezydent RP z wizytą w Chinach

Trwa wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach. Po spotkaniu z przywódcą Państwa Środka wziął on udział w letniej odsłonie Światowego Forum Ekonomicznego. 

Światowe Forum Ekonomiczne odbywa się zimą w szwajcarskim Davos. Jego letnia odsłona została zorganizowana w chińskim Dalian. W sesji otwarcia wziął udział Andrzej Duda. Prezydent przedstawił historię gospodarczych i ustrojowych przemian w naszym kraju w ostatnich 35 latach oraz ich efekty.

– Najważniejsze instytucje finansowe na świecie prognozują, że najbliższe lata przyniosą dalszą kontynuację trendu bogacenia się polskiego społeczeństwa. Po prześcignięciu Grecji i Portugalii, pod względem realnego dochodu na mieszkańca, Polska w najbliższych latach – jak się przewiduje – dorówna Hiszpanii, a następnie Włochom – wskazał prezydent Andrzej Duda.

Prezydent zachęcał też do tego, aby inwestorzy z całego świata – w tym także z Chin – kierowali swój kapitał nad Wisłę.

– Polska to bezpieczna, stabilna i perspektywiczna lokalizacja dla zagranicznego kapitału i inwestycji. Polska gwarantuje niedyskryminujące otoczenie biznesowe. Chętni do tego, by prowadzić biznes w Polsce i z Polską, by inwestować w Polsce, mogą liczyć na szeroki i szczodry wachlarz instrumentów wsparcia, w tym granty i ulgi podatkowe – zaznaczył prezydent RP.

Andrzej Duda przebywa z wizytą w Chinach od niedzieli. Najważniejsze spotkanie z prezydentem Xi Jinpingiem było w poniedziałek i ma wymierne efekty. Polacy – obok obywateli Nowej Zelandii i Australii – będą mieli ułatwiony wjazd do Państwa Środka. O szczegółach mówiła rzecznik chińskiego MSZ.

– W okresie od 1 lipca 2024 roku do 31 grudnia 2025 roku posiadacze zwykłych paszportów wyżej wymienionych krajów, którzy przyjeżdżają do Chin w celach biznesowych, turystycznych, odwiedzają krewnych i przyjaciół oraz przejeżdżają przez terytorium Chin na okres nie dłuższy niż 15 dni, mogą wjechać do Chin bez wiz – poinformowała rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Chin.

Drugie kluczowe porozumienie zawarte podczas trwającej wizyty dotyczy dostaw polskiego drobiu do Chin, którego Polska jest trzecim na świecie eksporterem po Brazylii i Stanach Zjednoczonych. Dzięki specjalnym mechanizmom bezpieczeństwa polscy producenci będą mogli eksportować swojego towaru jeszcze więcej na ogromny chiński rynek – wskazał dr Marceli Burdelski.

– To jest regionalizacja tych dostaw. Gdyby w jakimś powiecie w Polsce wystąpiło ognisko ptasiej grypy, to nie spowoduje, że dostawy są zamykane, że rynek jest zamykany – wskazał dr Marceli Burdelski.

Po południu prezydent Andrzej Duda udał się do Szanghaju, gdzie spotkał się lokalnymi władzami. Z kolei w środę weźmie udział w Polsko-Chińskim Forum Gospodarczym. Wygłosi wykład na Uniwersytecie Fudan, a także spotka się z kierownictwem spółki Chipolbrok oraz z przedstawicielami chińskich ośrodków analitycznych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl