fot. PAP/Leszek Szymański

Prezydent A. Duda: W krajach demokratycznych sędziowie nie zabierają głosu w sprawach politycznych

Regułą w krajach demokratycznych jest to, że sędziowie nie zabierają głosu w sprawach politycznych i nie mieszają się w politykę – oświadczył w poniedziałek prezydent Andrzej Duda, pytany o projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów autorstwa Prawa i Sprawiedliwości.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli w ubiegłym tygodniu obszerny projekt nowelizacji przepisów o ustroju sądów i Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze.

Andrzej Duda podczas rozmowy z dziennikarzami w Belgii został zapytany o ten projekt.

„Regułą właśnie w krajach demokratycznych jest to, że sędziowie nie zabierają głosu w sprawach politycznych i nie mieszają się w politykę. To jest norma, która jest przestrzegana przede wszystkim w krajach na zachodzie Europy. Sędziowie nie uczestniczą w bieżącej polityce właśnie po to, żeby później, kiedy rozstrzygają sprawy dotykające polityki, nie było wątpliwości, że stoją po którejkolwiek z politycznych stron” – powiedział prezydent.

Jak dodał, jest to niezbędne, po to, aby sędziowie, „także i w oczach społeczeństwa mogli zachować to, co jest tak bardzo ważne, a więc bezstronność i poczucie społeczne, że są bezstronni w sprawach które rozstrzygają, dzięki czemu później w efekcie jest także możliwość budowania w społeczeństwie tego, że wyroki wydawane przez sądy, czyli przez sędziów są wyrokami sprawiedliwymi”.

„Taki system musi zostać w Polsce wreszcie wprowadzony” – podkreślił Andrzej Duda.

„Jeżeli mówimy o bezstronności politycznej sędziów, to niestety, ale w Polsce jest to sytuacja, która wymaga bardzo głębokiej analizy i bardzo głębokiej naprawy” – oświadczył prezydent.

PAP

drukuj