fot. PAP/Leszek Szymański

Deklaracje prezydentów Polski i USA

Rozpoczęcie współpracy w zakresie energii atomowej, wspólna budowa sieci 5G i poszerzenie współpracy wojskowej – to zapisy deklaracji podpisanych przez prezydentów: Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa w Waszyngtonie. Eksperci wskazują na wiele postanowień niepodpartych szczegółami.

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych przyniosła konkretne ustalenia, o czym mówił prezydent Donald Trump.

– Podpisaliśmy dwie deklaracje, aby zwiększyć naszą współpracę w zakresie bezpieczeństwa. Potwierdziliśmy wagę naszego sojuszu – oznajmił prezydent USA.

Jedna z deklaracji dotyczy możliwego zacieśnienia współpracy militarnej krajów.

– Będziemy redukować nasze siły w Niemczech. Jedni wrócą do domu, inni zostaną przeniesieni w inne miejsca w Europie. Polska będzie jednym z tych miejsc – powiedział Donald Trump.

Nie padła konkretna liczba, choć to właśnie liczba nowych żołnierzy była tematem przewodnim wizyty w Waszyngtonie. Prezydent Andrzej Duda zauważył, że w ubiegłym roku ustalono transfer tysiąca amerykańskich żołnierzy do Polski. W Waszyngtonie prezydent nie naciskał na większą relokację wojsk.

– Jest to zawsze decyzja, którą podejmują Stany Zjednoczone, decyzja niezwykle odpowiedzialna. Nie przeczę temu, że zwróciłem się do prezydenta, aby z Europy sił amerykańskich nie wycofywał – mówił Andrzej Duda.

Prezydent USA po raz kolejny oskarżył Niemcy o przeznaczanie zbyt małych środków na obronność. Donald Trump odniósł się także do działań Rosji.

– Ich ewentualna aktywna polityka w regionie nie może posunąć się dalej. Ma po prostu chłodzić pewne zapędy Rosjan do uzyskiwania coraz większych wpływów na Ukrainie i Białorusi – zauważył politolog dr Rafał Olszowski.

Z jednej strony USA chcą osłabiać Rosję, z drugiej wzmacniać państwa Europy Środkowo-Wschodniej poprzez wsparcie inicjatywy Trójmorza i utworzenie specjalnego funduszu. Jak zauważył wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego Paweł Nierada, taka deklaracja padła w lutym.

– Stany Zjednoczone są krajem partnerskim dla inicjatywy. Słyszeliśmy wszyscy deklarację miliarda dolarów, jaki Stany Zjednoczone chcą przeznaczyć na wspieranie inwestycji w krajach Trójmorza w obszarze infrastruktury energetycznej i być może cyfrowej – wspominał Paweł Nierada.

Symbolem udanej współpracy obu krajów w zakresie energetyki jest gazoport w Świnoujściu. Donald Trump zapewnił o pewności dostaw gazu. Zacieśniona zostanie współpraca w zakresie energetyki atomowej.

W najbliższym czasie zostanie podpisana umowa pomiędzy rządami Stanów Zjednoczonych i Rzeczpospolitej Polskiej, która umożliwi podjęcie prac projektowych związanych z wielkim projektem wprowadzenia konwencjonalnej energii nuklearnej dla produkcji energii elektrycznej w naszym kraju – zapowiedział Andrzej Duda.

Stany Zjednoczone udzielić mają Polsce kredytów na zakup amerykańskich technologii. Według pełnomocnika rządu do spraw bezpieczeństwa energetycznego kraju Piotra Naimskiego, pierwszy reaktor atomowy ruszyć ma w 2033 roku.

– To jest kwestia zbudowania 6 do 9 gigawatów mocy elektrowni jądrowych, które pozwolą nam przetransformować miks energetyczny w Polsce – wskazał Piotr Naimski.

Obaj prezydenci potwierdzili chęć współpracy w ramach budowy bezpiecznej infrastruktury 5G. To nie oznacza rezygnacji ze współpracy z Chinami – zauważył prof. ekonomii Zdzisław Kordel.

– Jeżeli nam zaoferują jakieś super korzystne warunki, to wtedy rząd może to analizować, zastanowić się, którą technologię, którego kraju przyjąć i zainstalować – wyjaśnił prof. Zdzisław Kordel.

W Polsce duże inwestycje zapowiedziały informatyczne giganty Microsoft i Google. Łącznie ma to być siedem mld zł. Firm amerykańskich zainteresowanych polskim rynkiem jest więcej, m.in. te funkcjonujące w Chinach.

– Pozyskanie w najbliższych latach jak największej liczby firm amerykańskich jest dla nas strategicznie istotne. Szacuje się, że import USA z Chin w ciągu najbliższych 4 lat może obniżyć się nawet o 100 mld dolarów  – powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Musimy rozwijać polsko-amerykańską współpracę – podkreślał Andrzej Duda w Pałacu Prezydenckim w trakcie spotkania z amerykańskimi przedsiębiorcami.

– Będziemy się starali, bo też tak obiecałem prezydentowi Trumpowi, żeby amerykańskie firmy miały w naszym kraju jak najlepsze warunki inwestowania, rozwijania się – dodał prezydent.

Obecnie w Polsce działa ponad półtora tysiąca firm z kapitałem amerykańskim.  Zatrudniają ponad 300 tysięcy pracowników.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl