PAP/Piotr Nowak

Zakończyła się wizyta prezydenta Andrzeja Dudy we Włoszech

Zakończyła się wizyta prezydenta Andrzeja Dudy we Włoszech. Była to jego pierwsza podróż zagraniczna po rozpoczęciu drugiej kadencji, którą zapowiedział już w trakcie kampanii wyborczej. Polski prezydent odwiedził Watykan i spotkał się z papieżem Franciszkiem.


Prezydent Andrzej Duda przybył do Watykanu w wyjątkowym czasie – obchodzimy setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II.

– Jest dla mnie wielką radością, mimo pandemii koronawirusa,  mimo że nie mogliśmy przybyć z narodową pielgrzymką 18 maja, aby oddać Mu hołd, że dzisiaj – w imieniu całego narodu polskiego – mogłem uczestniczyć tutaj we Mszy świętej. Mogliśmy razem z moją żoną i polską delegacją złożyć wieniec na grobie Ojca Świętego Jana Pawła II i modlić się za jego pośrednictwem o powodzenie dla całego naszego narodu – akcentował Andrzej Duda.

Mszy świętej przy grobie św. Jana Pawła II przewodniczył ks. abp Jan Romeo Pawłowski, delegat ds. nuncjatur w sekretariacie stanu Stolicy Apostolskiej. W homilii zachęcił do szczególnej modlitwy o miłość w obecnym czasie.

– O wzajemne zrozumienie; o wspólne wędrowanie ku przyszłości, zamiast podstawiania nogi; o dialog, zamiast wrzasku; o jedność, zamiast podziałów; o Polskę piękną od Tatr do Bałtyku i o mądrych Polaków – wskazywał ks. abp Jan Romeo Pawłowski.


Polski prezydent jest pierwszym tak ważnym gościem, który odwiedził Stolicę Apostolską po lockdownie. Para prezydencka wraz z oficjalną delegacją została przyjęta przez Ojca Świętego Franciszka w papieskiej bibliotece.

– Rozmawialiśmy o sytuacji w Polsce, rozmawialiśmy o pandemii koronawirusa. Ojciec Święty podziękował mi, że pamiętaliśmy w tych trudnych czasach także o innych społeczeństwach, o innych narodach; za pomoc, której udzieliliśmy Włochom; za pomoc, która trafiła tutaj do Watykanu, a także za pomoc, która poszła do państw partnerstwa wschodniego z Polski – mówił prezydent.

Papież Franciszek w rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą zwrócił również uwagę na programy społeczne wprowadzone w ostatnich latach w Polsce.

– Ogromnie mi za to dziękował. Ze wzruszeniem przyjąłem podziękowania. Wspominał o wszystkich programach, które uruchomiliśmy; o tym, że dbamy o rodziny wychowujące dzieci. Cieszę się, że Ojciec Święty o tym wie – podkreślał Andrzej Duda.

Polski prezydent spotkał się ponadto z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej ks. kard. Pietro Parolinem. Rozmowa dotyczyła m.in. przyszłości Unii Europejskiej, Białorusi i Bliskiego Wschodu, a także sytuacji prześladowanych chrześcijan.

– Odebrałem podziękowania za to, że nasze stanowisko w tych sprawach jest pryncypialne, że zawsze stajemy w obronie tych, którzy są uciskani – powiedział prezydent.

Piotr Krupa/TV Trwam News

drukuj