fot. PAP/Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent RP w Kijowie: Nie ma zgody na próby ograniczenia suwerenności Ukrainy

W Kijowie odbyło się dziś spotkanie prezydentów Polski, Litwy i Ukrainy. Przywódcy podkreślili silne zaangażowanie na rzecz suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy.

We wspólnej deklaracji potępili też uznanie przez Rosję tzw. republik ludowych w Donbasie oraz wezwali społeczność międzynarodową do wprowadzenia ostrych sankcji.

Do podpisania dokumentu doszło dziś w Kijowie. Wcześniej odbyły się rozmowy prezydentów Andrzeja Dudy, Gitanasa Nausedy i Wołodymyra Zełenskiego w formacie trójkąta lubelskiego.

„Dziś wspólnie z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą przybywamy do Kijowa na znak naszej solidarności z prezydentem Ukrainy, naszym przyjacielem Wołodymyrem Zełenskim, z zaprzyjaźnionym z naszymi narodami narodem ukraińskim, z państwem Ukrainą, które dzisiaj stoi wobec głębokiego kryzysu i groźby potężnej rosyjskiej agresji” – mówił Andrzej Duda.

Prezydent na wspólnej konferencji prasowej powiedział, że spotkanie w Kijowie jest znakiem solidarności z Ukrainą. Na naszych oczach w widoczny sposób załamuje się system architektury bezpieczeństwa w Europie. Nie ma zgody na próby ograniczenia suwerenności Ukrainy – zauważył.

– W tym trudnym czasie musimy pokazać jedność, przezwyciężyć wszelkie podziały i różne spojrzenia na sytuację. Musimy powiedzieć wyraźne: „Stop!” neoimperialnej polityce Rosji. Pamiętajmy, że gra nie toczy się wyłącznie o granicę wpływów rosyjskich czy o suwerenność Ukrainy, ale przede wszystkim o nową architekturę bezpieczeństwa na świecie. Mamy nadzieję, że nie dojdzie do wybuchu wojny. Apelujemy do prezydenta Władimira Putina, do decydentów w Rosji o to, aby wstrzymali się od wydania rozkazu rozpoczęcia operacji zbrojnej przeciwko Ukrainie – mówił Andrzej Duda.

Prezydent wskazał, że agresja strony rosyjskiej musi się spotkać z na reakcją w postaci poważnych sankcji politycznych i ekonomicznych. Dodał też, że Ukraina zasługuje na przyznanie statusu państwa kandydującego do Unii Europejskiej.

„We współpracy z partnerami podejmujemy wszelkie niezbędne i przewidziane normami prawa międzynarodowego kroki na rzecz wsparcia integralności terytorialnej Ukrainy” – zaznaczył szef państwa polskiego.

Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że Polska i Litwa są wielkimi przyjaciółmi Ukrainy i dziękował za ich wsparcie. Wyraził też nadzieję na zaostrzenie sankcji. Projekt Nord Stream 2, który jest wykorzystywany przeciwko Ukrainie i całej Europie musi być całkowicie powstrzymany – podkreślił.

RIRM/TV Trwam News/PAP

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl