Separatyści potwierdzają wstrzymanie ognia 5 grudnia

Przywódca separatystycznej, samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) Ihor Płotnicki potwierdził doniesienia o zawartych z ukraińską armią ustaleniach o wstrzymaniu ognia i wycofaniu z linii starć ciężkiego sprzętu wojskowego.

Informacje o postępach w rozmowach pokojowych przekazała wcześniej Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Podczas rozmów, które odbyły się 29 listopada, doszliśmy do porozumienia o wstrzymaniu ognia 5 grudnia oraz o początku wycofywania sprzętu wojskowego 6 grudnia – oświadczył Płotnicki.

Przywódca rebeliantów powiedział, że między dwiema stronami walk w obwodzie ługańskim powstanie strefa buforowa o szerokości 15-20 kilometrów.

Wiadomość o ustaleniach pokojowych między ukraińskimi siłami rządowymi a ŁRL OBWE przekazała w nocy z poniedziałku na wtorek.

– Wszyscy zgodzili się na pełne wstrzymanie ognia na całej linii konfliktu między siłami Ukrainy a tymi, którzy znajdują się pod kontrolą ŁRL. Porozumienie zacznie obowiązywać 5 grudnia – przekazała organizacja w komunikacie.

Wstrzymanie walki na wschodniej Ukrainie, utworzenie strefy buforowej i wycofanie stamtąd sprzętu i obcych formacji wojskowych przewidywały tzw. porozumienia z Mińska, które przedstawiciele Ukrainy i Rosji zawarli we wrześniu w obecności OBWE. Dotychczas porozumienia te nie były realizowane.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl