fot. PAP/Radek Pietruszka

[TYLKO U NAS] T. Chróstny o wcieleniu urzędu Rzecznika Finansowego do UOKiK: To synergia narzędzi – obecnie rozproszonych na rynku finansowym – aby zwiększyć ochronę konsumenta

Ochrona będzie zapewniona w jeszcze lepszym stopniu. Będziemy widzieli cały wolumen skarg, który dotyczy rynku finansowego. To synergia narzędzi, które obecnie są rozproszone na rynku finansowym, po to, żeby zwiększyć ochronę konsumenta – tłumaczył prezes UOKiK w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja. Tomasz Chróstny skomentował propozycję przejęcia kompetencji Rzecznika Finansowego przez UOKiK.

Pandemia koronawirusa nie wstrzymała prac Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W dobie kryzysu występują nieuczciwe praktyki ze strony przedsiębiorstw i instytucji.

– Nasze prawa są niezbywalne i obowiązują nawet w czasie pandemii. Możemy domagać się od przedsiębiorców respektowania prawa. Jeżeli cokolwiek dzieje się nie tak jak powinno, możemy zwracać się do Rzeczników Praw Konsumenta, do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Widzimy bardzo wielu nieuczciwych przedsiębiorców, którzy na kanwie niskich stóp procentowych próbują przejąć oszczędności konsumentów, próbują przekonać ich do niebezpiecznych, ryzykownych inwestycji. W tego typu sytuacjach powinniśmy zachować dużą ostrożność. Jeżeli są jakiekolwiek wątpliwości, korzystajmy ze wsparcia instytucji publicznych – zachęcał Tomasz Chróstny.

Ministerstwo Finansów zaproponowało projekt przejęcia kompetencji Rzecznika Finansowego przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Mariusz Golecki, obecny Rzecznik Finansowy, sprzeciwia się pomysłowi i twierdzi, że doprowadzi on „do pogorszenia sytuacji konsumentów”.

– Widzimy, że rynek finansowy jest zdominowany przez duże instytucje finansowe. Dla konsumenta istnieje bardzo wiele zagrożeń, które związane są z usługami finansowymi, z produktami, które są oferowane konsumentom. Widzimy to w wolumenie skarg, które do nas docierają, ale także docierają do Rzecznika Finansowego. Widzimy wzmożoną aktywność Rzecznika, gdy podjął już informację o tym, że urząd może zostać wcielony do UOKiK. Tego typu działania mają zapewnić jedną, silną instytucję publiczną – UOKiK – do której konsument, którego prawa mogłyby zostać naruszone, zawsze będzie mógł się zwrócić i będzie wiedział, z jakiej pomocy skorzystać. Będziemy dysponowali całym spectrum narzędzi po to, żeby wymusić na dużych, silnych graczach – instytucjach finansowych -przestrzeganie praw konsumentów – wyjaśnił prezes UOKiK.

Gość „Aktualności dnia” podkreślił, że instytucje finansowe bardzo często lekceważą dochodzenie praw konsumenckich i potrzebna jest „bardzo silna, sprawna instytucja”, która będzie wspierała każdego indywidualnego konsumenta.

– Po połączeniu żadne obecne kompetencje Rzecznika Finansowego nie zginą. Ochrona będzie zapewniona w jeszcze lepszym stopniu. Będziemy widzieli cały wolumen skarg, który dotyczy rynku finansowego. Poza działaniami indywidualnymi, będziemy mogli również działać na poziomie zbiorowych interesów konsumentów. To synergia narzędzi, które obecnie są rozproszone na rynku, po to, żeby zwiększyć ochronę konsumenta na rynku finansowym – tłumaczył Tomasz Chróstny.

Całą rozmowę z Tomaszem Chróstnym w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj]. 

 

radiomaryja.pl

drukuj