fot. twitter.com/UOKiKgovPL

Prezes UOKiK: Płynność finansowa to warunek niezbędny dla zapewnienia firmom bezpiecznego funkcjonowania

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta Tomasz Chróstny wszczął postępowanie ws. zatorów płatniczych wobec 51 przedsiębiorstw. Sprawa dotyczy dużych firm działających na terenie Polski, m.in. producentów słodyczy, sprzętu AGD, odzieży i firm logistycznych.

Zatory płatnicze to zjawisko znaczących opóźnień w regulowaniu odroczonych płatności za dostawę towarów i usług kontrahentom. Szef urzędu może interweniować w ich sprawie, jeśli suma zaległości w ciągu 3 kolejnych miesięcy wyniesie co najmniej 5 mln. zł.

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny podkreśla, że zatory płatnicze to jeden z największych problemów polskiej gospodarki.

– Celem podejmowanych przez nas działań jest poprawa płynności finansowej polskich firm. To szczególnie istotne w obecnej trudnej sytuacji gospodarczej. Płynność finansowa to warunek niezbędny dla zapewnienia firmom bezpiecznego funkcjonowania, ważnego zarówno dla tych przedsiębiorców, jak i zatrudnianych przez nich pracowników. Dlatego walkę z opóźnieniami w płatnościach traktuję jako jeden z priorytetów urzędu. Równocześnie zachęcam do odwiedzenia strony zatoryplatnicze.uokik.gov.pl. Znajdują się tam informacje, czym są zatory płatnicze i jak zawiadomić o nich urząd oraz przykłady obliczania kar dla konkretnych kwot przeterminowanych zobowiązań – zwraca uwagę prezes UOKIK.

W toku postępowania przedsiębiorcy mają obowiązek przekazywania informacji i dokumentów na żądanie prezesa UOKiK-u. Kary dla przedsiębiorców są obliczane według specjalnego wzoru, ich wysokość zależy m.in. od wielkości długu i czasu opóźnienia w płatności.

RIRM

drukuj