UOKiK stwierdził nieprawidłowości w 22 z 91 skontrolowanych zabawek dźwiękowych i interaktywnych

Przeprowadzone kontrole zabawek dźwiękowych i interaktywnych wykazały nieprawidłowości w 22 z 91 sprawdzonych modeli – wynika z dzisiejszej informacji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Na 41 zabawek interaktywnych, cztery posiadały niezgodności konstrukcyjne.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował w piątek o przeprowadzonej inspekcji 50 modeli „instrumentów muzycznych, grzechotek, grających przytulanek, telefonów” i podobnych produktów. Zostały one zweryfikowane również pod kątem bezpieczeństwa w zakresie dozwolonego poziomu wydawanego dźwięku i wytrzymałości. [czytaj więcej]

https://twitter.com/UOKiKgovPL/status/1733028223447871856

„Łącznie 69 na 91 zabawek przeszło kontrolę pozytywnie” – wyjaśnił UOKiK.

W wyniku kontroli oznakowania UOKiK stwierdził nieprawidłowości w 11 z 50 zabawek dźwiękowych, przy czym w jednej z nich więcej niż jedną. W czterech przypadkach stwierdzono brak wymaganych ostrzeżeń bądź instrukcji użytkowania, w trzech brak poprawnie sporządzonej deklaracji zgodności, a w pięciu brak danych producenta i importera.

https://twitter.com/UOKiKgovPL/status/1733028229647098360

UOKiK przekazał, że na 50 przebadanych modeli, w wyniku kontroli laboratoryjnej stwierdzono nieprawidłowości w siedmiu. Pięć zabawek perkusyjnych miało przekroczony szczytowy poziom dźwięku powyżej 110 dB, przy braku ostrzeżenia przewidzianego dla tego rodzaju produktów. Z kolei dwa telefony miały przekroczony poziom ciśnienia akustycznego emisji LpA. Jak zaznaczono, zbyt wysoki poziom wydawanego dźwięku może powodować uszkodzenie słuchu dziecka.

W efekcie kontroli, w przypadku ośmiu zabawek z niezgodnościami wyłącznie formalnymi przedsiębiorcy podjęli działania naprawcze – poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Przypadki pozostałych siedmiu zabawek mogą zakończyć się wszczęciem postępowania administracyjnego i w efekcie nałożeniem kar.

https://twitter.com/UOKiKgovPL/status/1733028226815992060

Jak poinformował UOKiK, kontroli zostały poddane również zabawki interaktywne dla dzieci poniżej 3 lat, takie jak grające przytulanki czy sortery kształtów. W wyniku kontroli oznakowania stwierdzono nieprawidłowości w czterech z 41 zabawek.

Urząd wskazał, że w dwóch przypadkach nieprawidłowością był brak wymaganych ostrzeżeń bądź instrukcji użytkowania, w jednym brak poprawnie sporządzonej deklaracji zgodności i również w jednym przypadku: brak danych producenta i importera na zabawce.

Z kolei w wyniku badań laboratoryjnych stwierdzono nieprawidłowości w czterech z 41 modeli zabawek. W efekcie kontrole mogą zakończyć się wszczęciem postępowania administracyjnego i nałożeniem kar.

„W przypadku trzech produktów z niezgodnościami formalnymi przedsiębiorcy podjęli działania naprawcze. Przypadki czterech produktów z niezgodnościami konstrukcyjnymi mogą zakończyć się wszczęciem postępowania administracyjnego i w efekcie nałożeniem kar” – przekazał UOKiK.

Wykaz skontrolowanych zabawek interaktywnych oraz dźwiękowych znajduje się na stronie urzędu pod adresem: https://uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=20135

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl