fot. fotolia

Udar mózgu dotyka coraz większej ilości Polaków

Co 8 minut w Polsce ktoś doznaje udaru mózgu. To daje 80 tysięcy przypadków rocznie, z czego aż 30 tysięcy kończy się śmiercią chorego. Statystyki ciągle rosną. Szansą dla chorych jest stosowana w Polsce od 2 lat  nowoczesna metoda leczenia – trombektomia.

Pacjentów z udarem mózgu można skutecznie uratować. Pomocne w tym są nowoczesne metody, m.in. trombektomia mechaniczna, polegająca na przywróceniu przepływu krwi przez zamknięte naczynie. Aby jednak metoda ta przyniosła spodziewany efekt, musi być zastosowana w określonym czasie, tzw. oknie terapeutycznym, które trwa 4,5 lub 6 godzin od wystąpienia udaru.

Dr. hab. n. med. Jacek Staszewski z Kliniki Neurologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie zwraca uwagę, że udar nie zdarza się bez przyczyny.

– Zwykle jest następstwem złej kontroli chorób internistycznych: przede wszystkim chorób serca, migotania przedsionków, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, hipercholesterolemii. Osoby z tymi chorobami są w grupie ryzyka. Ale w grupie ryzyka są także osoby nieprzestrzegające właściwej diety, osoby z nadwagą, otyłością – wskazuje dr hab. n. med. Jacek Staszewski.

Ważne jest, aby potrafić rozpoznać objawy udaru, a następnie podjąć szybkie działania, aby zmieścić się w tzw. oknie terapeutycznym, co pozwoli na skorzystanie z trombektomii mechanicznej.

– Udar może mieć różne objawy. Objawy zależą od obszaru mózgu, który ulega uszkodzeniu. Najczęściej są to zaburzenia mowy, niedowład kończyn po jednej stronie ciała, często zaburzenia widzenia, zaburzenia równowagi, asymetria twarzy, wykrzywienie ust – wyjaśnia dr hab. n. med. Jacek Staszewski.

Czy możemy obronić się przed udarem? Ważna jest profilaktyka.

– 1 gram profilaktyki waży więcej niż 1 kg leczenia, jest jak najbardziej zasadny. Rzeczywiście, poprzez odpowiednią kontrolę czynników ryzyka jesteśmy w stanie uchronić nawet 80 proc. pacjentów przed wystąpieniem udaru – podkreśla dr hab. n. med. Jacek Staszewski.

Obszerny wywiad z doktorem Jackiem Staszewskim na temat udaru mózgu znajdziemy w nowym październikowym numerze „Szlachetnego Zdrowia”, który dzisiaj trafił do sprzedaży.

– Udar mózgu jest bardzo niebezpieczny. Jeśli rozpoznamy pierwsze objawy udaru, naprawdę możemy uratować komuś życie. Pamiętajmy, liczy się każda minuta! Jakie są przyczyny i objawy udaru mózgu? Jak przebiega leczenie pacjentów z udarem? Co im przysługuje w ramach NFZ i jak powinna wyglądać rehabilitacja po udarze? Na te wszystkie pytania znajdą Państwo odpowiedź w październikowym wydaniu miesięcznika „Szlachetne Zdrowie” – mówi Anna Zalech, redaktor naczelny „Szlachetnego Zdrowia”.

W najnowszym magazynie jest jeszcze wiele innych ciekawych artykułów.

– W październikowym numerze miesięcznika „Szlachetne Zdrowie” znajdziemy także bardzo skuteczne ćwiczenia wyszczuplające, które poleca fizjoterapeutka Marzena Kociuba. Doktor Ewa Dąbrowska w wywiadzie radzi, jak zminimalizować ryzyko zachorowania na groźne choroby. Zbigniew Nowak podaje przepis z rokitnika, który ma nas zregenerować i uodpornić. Co zrobić, aby komputer nie uzależniał? – tłumaczy Małgorzata Więczkowska – zaznacza Anna Zalech.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl