twitter.com/MGMiZS_GOV_P

Gdynia: Ceremonia chrztu i podniesienia bandery na statku „Zodiak II”

Dziś w Gdyni ochrzczono statek „Zodiak II”. Ta wielozadaniowa jednostka to udogodnienie dla urzędów morskich. W uroczystości wziął udział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Proces odnawiania floty jest bardzo ważny z wielu względów – przypomniał dzisiaj minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

– Prowadzimy cały czas modernizację floty, modernizację wyposażenia urzędów morskich, które odgrywają niezwykle istotną rolę w kształtowaniu gospodarki morskiej – podkreślił Marek Gróbarczyk.

Projektów modernizacji jest wiele. Jednym z nich jest budowa wielozadaniowej jednostki „Zodiak II”. Dziś w Gdyni odbyła się ceremonia chrztu statku, połączona z obchodami stulecia Administracji Morskiej RP. Jednostka „Zodiak II” będzie pracowała nad bezpieczeństwem użytkowników portu i szlaków żeglugi.

– Jednostka będzie służyła lodołamaniu, czyli nowy element, który będzie wprowadzał możliwość oszczędności w Urzędzie Morskim – poinformował kapitan żeglugi wielkiej, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Wiesław Piotrowski.

Dodatkowo statek może pełnić funkcję holowniczą, wykonywać pomiary hydrograficzne oraz wystawiać oznakowania nawigacyjne.

– „Zodiak II” posiada wszystkie systemy, które potrzebne będą armatorowi do oznakowania torów wodnych – podkreślił Marcin Ryngwelski, prezes zarządu firmy Remontowa Shipbuilding, która jest odpowiedzialna za budowę statku.

Jednostka będzie stacjonować w Gdyni, ale to udogodnienie dla całego portowego Trójmiasta.

– Dla nas to ogromne wyróżnienie, ale – tak jak to mówiłem wcześniej – otwiera to nową, zupełnie nową grupę przeładunkową w naszym porcie – ocenił prezes zarządu Morskiego Portu Gdańsk Łukasz Greinke.

Bliźniacza jednostka „Zodiaku II”, czyli „Planeta” I zasili Urząd Morski w Szczecinie. Wartość dwóch statków to 230 mln złotych.

TV Trwam News

drukuj