fot. TT/Kancelaria Premiera RP

Polska podpisała umowę na zakup myśliwców F-35

Minister  obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał w Dęblinie umowę na zakup 32 amerykańskich wielozadaniowych myśliwców piątej generacji F35. W uroczystości wzięli udział także zwierzchnik sił zbrojnych prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i ambasador USA Georgette Mosbacher.

Zawarta umowa opiewa na kwotę 4 mld 600 mln dolarów. Polska kupuje samoloty F-35 wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym.

Prezydent Andrzej Duda podkreślał, że podpisana umowa to jeden z największych kontraktów zbrojeniowych w historii Polski. Zakup myśliwców F-35 – jak mówił – stanowi jeden z najważniejszych etapów budowania nowoczesnej polskiej armii.

Dzisiaj przystępujemy do rodziny F35, samolotów najnowszej generacji (…), samolotów niewykrywalnych dla radarów, samolotów, które przenoszą lotnictwo, przenoszą siły powietrzne, które zostają w nie wyposażone w zupełnie nową erę zdolności obronnych i zdolności bojowych. To jest wielki dzień dla polskiego lotnictwa i dla nas wszystkich – powiedział prezydent RP.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1223273421766897665

Szef MON Mariusz Błaszczak zaznaczył, że F-35 wypełniają program modernizacyjny Harpia. Jak podkreślił, umowa na ich zakup podpisana jest także z myślą o polskich pilotach.

Mamy świetnych, fantastycznych pilotów i to właśnie z myślą o nich została podpisana ta umowa. Z myślą o nich oni zasługują na to, żeby dysponowali najnowocześniejszym sprzętem i z myślą o bezpieczeństwie naszej ojczyzny – powiedział Mariusz Błaszczak.

Pierwsze samoloty F-35 trafią na wyposażenie polskiej armii w 2024 roku, ale początkowo pozostaną na terenie USA, gdzie będą się szkolić na nich polscy piloci.

Do Polski pierwsze maszyny przylecą zapewne w latach 2025-2026.

RIRM

drukuj