fot. twitter.com/NordStream2

USA i Wielka Brytania przeciwne budowie Nord Stream 2

Stany Zjednoczone podtrzymują swój sprzeciw wobec budowy gazociągu Nord Stream 2. Debata, w której padały argumenty przeciwne niemiecko-rosyjskiej współpracy, odbyła się też w brytyjskim parlamencie.

Nowy sekretarz stanu USA Antony Blinken, zeznając przed komisją spraw zagranicznych Izby Reprezentantów, wskazywał, że żałuje, iż Nord Stream 2 jest już prawie gotowy. Pytany o nakładanie kolejnych sankcji na gazociąg podkreślił, że tak samo jak prezydent Joe Biden, uważa ten projekt za zły pomysł. Budowa na dnie Bałtyku jest wbrew bezpieczeństwu energetycznemu Unii Europejskiej. Poza tym zagraża sytuacji gospodarczej i strategicznej Ukrainy i Polski – dodał Blinken. Zadeklarował też, że Stany Zjednoczone będą dalej sprzeciwiać się temu projektowi.

Podobne zdanie w sprawie Nord Stream 2 wyraziła Izba Gmin w Wielkiej Brytanii. Wiceminister spraw zagranicznych Zjednoczonego Królestwa Wendy Morton powiedziała, że gazociąg stanowi zagrożenie dla europejskiego bezpieczeństwa. Rosja może wykorzystywać Nord Stream 2  przez dziesięciolecia jako narzędzie polityczne.

Debata w Izbie Gmin odbyła się z inicjatywy Daniela Kawczynskiego, posła partii konserwatywnej o polskich korzeniach. Wskazał on, że choć budowa Nord Stream 2 jest na ukończeniu, to w momencie, kiedy Wielka Brytania przyłączy się do amerykańskich sankcji, gazociąg można jeszcze zatrzymać.

TV Trwam News

drukuj