PAP/EPA

Prezydent USA odwiedzi Polskę?

Prezydent USA, Joe Biden, potwierdził, że planuje odwiedzić Polskę. Na razie jednak nie padł żaden termin. 24 lutego minie rok od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Ukraina zbroi się przed kolejną rosyjską ofensywą. Po deklaracjach, jakie złożyli sojusznicy, przekazany przez nich sprzęt dociera do kraju odpierającego rosyjską inwazję.

Z Karoliny Południowej wyruszyła pierwsza partia 60 bojowych wozów piechoty Bradley. Pojazdy trafią drogą morską do Europy.

„Dostarczając pierwszą przesyłkę wozów Bradley, nasza sprawność logistyczna pozostaje w pełni widoczna” – przekazała gen. Jacqueline Van Ovost, szef jednostki, która zajmuje się transportem wozów.

Dania potwierdziła gotowość do rozmów o przekazaniu Ukrainie czołgów Leopard. W poniedziałek premier tego kraju odwiedziła Mikołajów, gdzie towarzyszył jej prezydent Wołodymyr Zełenski.

– Chęć Rosji do zemsty jest oczywista. W Donbasie zemsta nigdy nie ustała, cały czas się wzmacnia. Każdego dnia albo sprowadzają oni więcej swoich żołnierzy, albo obserwujemy wzrost liczby Wagnerowców – mówił Wołodymyr Zełenski.

Ukraina wciąż pyta o kolejne dostawy sprzętu wojskowego. Ma otrzymać m.in. amerykańskie czołgi Abrams, niemieckie Leopardy i brytyjskie Challengery. Stany Zjednoczone mówią o 31 pojazdach, Polska  i Niemcy o 14. Brytyjczycy również dostarczą 14 maszyn.

– To będzie przed latem albo w maju – to będzie w pobliżu okresu wielkanocnego – poinformował brytyjski minister obrony, Ben Wallace.

Zanim to się stanie, do Europy może przyjechać prezydent USA, Joe Biden. Jego słowa zaakcentowały, że temat jest na stole.

– Będę jechał do Polski, ale jeszcze nie wiem kiedy – akcentował Joe Biden.

Po przekazaniu Patriotów, które mają ochronić ukraińskie niebo przed kolejnymi bombardowaniami, coraz częściej padają pytania o myśliwce.

– Czy Stany Zjednoczone dostarczą Ukrainie F-16? – pytał dziennikarz.

– Nie – odpowiedział prezydent USA.

Koncern zbrojeniowy Lockheed Martin już zapowiedział, że zwiększy produkcję samolotów F-16 w fabryce w Karolinie Północnej, co ma wiązać się z możliwością uzupełnienia zasobów krajów, które dostarczą swoje myśliwce Ukrainie. Polska chce tutaj działać we współpracy z NATO.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl