fot. PAP/Mateusz Marek

Spotkanie szefów MSZ Polski i krajów bałtyckich

W Rydze odbędzie się dziś spotkanie szefów MSZ Polski i państw bałtyckich. Nasz kraj reprezentował będzie minister spraw zagranicznych, profesor Zbigniew Rau.

Wśród tematów rozmów szefów MSZ Polski i krajów bałtyckich będą pomoc Ukrainie oraz bezpieczeństwo dyplomatyczne Polski, Litwy, Łotwy oraz Estonii. Ministrowie poruszą też kwestie dotyczące zabezpieczenia się przed dalszą agresywną polityką Rosji i Białorusi, a także wzmacniania NATO w regionie. Spotkanie nowopowstającego formatu potrwa kilka godzin. Poza nim szef MSZ, prof. Zbigniew Rau, odbędzie rozmowy i spotkania w ambasadzie polskiej w Rydze.

Wiceminister spraw zagranicznych, Piotr Wawrzyk, podkreślił, że relacje łączące Polskę i państwa bałtyckie uległy wzmocnieniu z uwagi na wzajemne bezpieczeństwo.

– Te cztery kraje nadają ton polityce Zachodu wobec rosyjskiej agresji, więc musimy koordynować swoje działania, stąd też spotkanie ministrów. Mamy już decyzję w sprawie czołgów, ale zapewne nie jest to ostatnia decyzja, która będzie musiała być podjęta. Dalsze dostawy ciężkiego sprzętu zapewne będą konieczne, tak więc rozmowa prawdopodobnie będzie dotyczyła także tej kwestii. Należymy do najbliższych sojuszników, bo w tej sprawie mamy w zasadzie jednomyślność, więc można powiedzieć, że ściśle ze sobą współpracujemy w tych sprawach – mówił wiceminister Piotr Wawrzyk.

Wcześniej rzecznik resortu spraw zagranicznych, Łukasz Jasina, przekazał, że nie można wykluczyć, iż spotkanie ministrów zakończy się podpisaniem wspólnego dokumentu. Zaznaczył jednak wówczas, że jest zbyt wcześnie, by mówić o jego treści.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl