Rosja oskarża Kijów o naruszenie granicy

Rosja oskarżyła w piątek Ukrainę o naruszenie granicy między państwami przez ukraińskich wojskowych. Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin polecił MSZ FR, by wystąpiło z demarche w tej sprawie wobec strony ukraińskiej.

Poinformował o tym rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. „Putin polecił rosyjskiemu resortowi spraw zagranicznych, by wystąpił ze stosownym demarche wobec strony ukraińskiej w związku z naruszeniem rosyjskiej granicy przez ukraińskich wojskowych” – oświadczył Pieskow.

Wcześniej cytowany przez agencję Interfax rzecznik zarządu służby granicznej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) w obwodzie rostowskim Wasilij Małajew przekazał, że w nocy z czwartku na piątek ukraiński wóz bojowy piechoty wjechał na terytorium tego regionu na południu Rosji.

Według niego do zdarzenia doszło w pobliżu miasta Millerowo. Małajew podał, że znajdujący się w pojeździe żołnierze opuścili go i udali się na terytorium Ukrainy. Później wrócili i podjęli próbę odzyskania wozu; rosyjscy pogranicznicy udaremnili to; ukraińscy wojskowi wycofali się.

W relacji agencji ITAR-TASS, która również powołuje się na Małajewa, do incydentu doszło w piątek o godz. 12.30 czasu moskiewskiego (10.30 czasu polskiego) w rejonie miejscowości Jeziorowo. „Patrol straży granicznej podjął działania mające na celu zatrzymanie intruzów, jednak zdołali oni wrócić na terytorium Ukrainy.

Pojazd został zatrzymany” – cytuje agencja rzecznika rostowskiej służby granicznej. Małajew poinformował, że pojazd wjechał w głąb terytorium FR na odległość około 150 metrów od linii granicy. Podał również, że broni w czasie incydentu nie użyto; nikt nie ucierpiał.

PAP

drukuj