fot. PAP/EPA

Rozpoczęły się rozmowy delegacji USA i Rosji prowadzone w ramach dialogu o stabilności strategicznej

W Genewie ruszyły rozmowy delegacji USA i Rosji prowadzone w ramach dialogu o stabilności strategicznej. To początek serii spotkań między przedstawicielami USA, NATO i OBWE oraz Rosji. Tłem rozmów jest koncentracja wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą.

Delegacji amerykańskiej przewodniczy zastępca sekretarza stanu Wendy Sherman, rosyjskiej – wiceminister spraw zagranicznych, Siergiej Riabkow.

Siergiej Riabkow wskazał, że dla Moskwy najważniejsze są tzw. gwarancje bezpieczeństwa przedstawione w grudniu. Chodzi m.in. o wykluczenie rozszerzenia Sojuszu na Wschód oraz wycofanie wojsk i uzbrojenia z państw NATO graniczących z Rosją.

Przedstawiciele Białego Domu i Departamentu Stanu USA ogłosili, że przedmiotem rozmów w ramach dialogu o stabilności strategicznej będzie jedynie wąski zestaw spraw dwustronnych, głównie kontroli zbrojeń.

Wiceszef MSZ Marcin Przydacz zwrócił uwagę na antenie radiowej Trójki, że obok rozmów w Genewie udało się otworzyć inne kanały rozmów z Rosjanami.

Za parę dni odbędzie się posiedzenie rady NATO-Rosja, w której będą także uczestniczyli przedstawiciele Polski. Równoległym, trzecim kanałem dyskusji jest dyskusja na OBWE, którego to przewodniczącym jest Polska – powiedział Marcin Przydacz.

Spotkanie  Rady NATO-Rosja w Brukseli zaplanowano na środę. Z kolei w czwartek odbędzie się posiedzenie Stałej Rady OBWE w Wiedniu.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl