fot. TV Trwam News

Manifest wiary

Pielgrzymi z Niemiec wręczyli Ojcu Świętemu „Manifest reformy”, w którym przestrzegają przed drogą synodalną, jaką obrano w tym kraju. Modlili się też o duchową odnowę niemieckiego Kościoła. Temat podejmuje dzisiejszy „Nasz Dziennik”.

Sygnatariusze Manifestu przestrzegają, że niemiecki proces, który został zainicjowany w 2019 r., prowadzi do schizmy. Jak wskazali, droga synodalna miała przynieść odnowę Kościoła w Niemczech, a stała się polem do formułowania postulatów sprzecznych z doktryną, jak na przykład błogosławienie związków homoseksualnych.

Autorzy dokumentu przekazali, że Ojciec Święty wykazał duże zainteresowanie inicjatywą i zachęcał do jej kontynuowania. Papież Franciszek miał zasygnalizować także, że chce podjąć dyskusję w tej sprawie z niemieckimi biskupami.

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr, wykładowca akademicki i bioetyk, docenił, że z taką inicjatywą  wyszli wierni świeccy. Zwrócił uwagę, że stają oni w obronie nauczania Kościoła.

– Bardzo dobrze, że świeccy podejmują odpowiedzialność za Kościół, zresztą idea synodalności jest taka, by wszyscy wierni włączyli się w pracę nad Kościołem i Jego odnową. Warto również zwrócić uwagę, że w przypadku manifestu reformy, wierni świeccy wykazują wzorcowy zmysł Kościoła i wiary, broniąc jego autentycznego oblicza przed trudami reformatorskimi, które niszczą to oblicze – powiedział duchowny.

Bioetyk w wywiadzie dla „Naszego Dziennika” dodał również, że „droga synodalna w Kościele w Niemczech jest drogą w większości zagubionych uczniów niedostrzegających obecności Jezusa.  Istnieją uzasadnione obawy, że taką drogą pójdą też inne Kościoły, źle rozumiejąc synodalność. Wsłuchując się w głos ludzi, trzeba zostać wiernym doktrynie Kościoła”.

Manifest przygotowała Grupa Robocza Antropologii Chrześcijańskiej. Podpisało się pod nim 6 tys. osób z całego świata.

Autorzy dokumentu podkreślili, że „nie może być i nigdy nie było prawdziwej odnowy Kościoła bez pokuty i odkrywania Ewangelii przemieniającej życie. Nie prowadzi zatem do takiej odnowy droga synodalna, która niszczy pokój we wspólnotach lokalnych i wyłamuje się z jedności z Kościołem powszechnym”.

Dokument zawiera dziewięć tez odnoszących się do tematów poruszanych podczas drogi synodalnej. Dotyczą one m.in. jedności Kościoła, małżeństwa czy władzy.

„Nasz Dziennik”/RIRM

drukuj