fot. PAP/EPA

Kampania prezydencka w USA na ostatniej prostej

Kampania prezydencka w Stanach Zjednoczonych na ostatniej prostej. Donald Trump i Joe Biden zabiegają o głosy wyborców. Te wybory zadecydują nie tylko o losie Ameryki, ale i o globalnej pozycji tego najpotężniejszego państwa świata.

Do wyborów w USA coraz bliżej. Urzędujący prezydent Donald Trump, jak i kandydat Demokratów, Joe Biden, walczą o głosy wyborców. Jak na razie sondaże dają przewagę Joe Bidenowi, ale nie są pewnym prognostykiem. Cztery lata temu to właśnie Demokraci przegrali w wyborach.

– W Ameryce mamy plebiscyt zero-jedynkowy. Albo mamy zwolenników Trumpa, albo  – i to jest istotne – nie tyle zwolenników Bidena, ile przeciwników Trumpazaznaczył dr Bogdan Pliszka z Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego.

Tymczasem już w niektórych stanach od ponad dwóch tygodni trwa przedterminowe głosowanie.  Z możliwości głosowania korespondencyjnego skorzystało już blisko 70 mln Amerykanów, a to może być zapowiedzią najwyższej frekwencji wyborczej od ponad 100 lat.

– Obecnie mamy do czynienia z bardzo dużą polaryzacją społeczeństwa w tym kraju. Z jednej strony mamy grupę radykalizującej się skrajnej lewicy, grupy związanej chociażby z organizacją Black Lives Matter, która bardzo mocno występuje przeciwko obecnemu porządkowi, przeciwko władzom centralnym, federalnym. Z drugiej jednak strony mamy do czynienia z radykalizacją prawicowych aktywistów chociażby Proud Boyswskazał Jakub Mizera, politolog.

Te wybory zadecydują nie tylko o losach Ameryki, ale i o globalnej pozycji Stanów Zjednoczonych.

– Prezydent Trump pokazuje, że stabilizacja, którą wprowadził po wyborach przed czterema laty, w dalszym ciągu będzie jego najważniejszym zadaniem, a także, aby Stany Zjednoczone zwyciężyły w rywalizacji z Chinami. To jest w tej chwili najważniejsze  – powiedział dr Piotr Gawryszczak, politolog.  

Wygrana Joe Bidena oznaczałaby dla Ameryki bardzo gwałtowny zwrot w lewo.

– W sensie takiej liberalnej lewicy, przede wszystkim lewicy obyczajowej, po części pewnie również lewicy ekonomicznej, to znaczy gospodarczej np. większy interwencjonizm państwa w gospodarkę – zauważył dr Bogdan Pliszka.

To także geopolityczna niepewność dla Polski.

– Joe Biden bardzo krytycznie wypowiadał się na temat Polski, ale możemy przyjąć, że chciał zwrócić uwagę środowiskom lewicowym, że będzie dbał o demokrację również w Polsce. To jest jego taktyka – zwrócił uwagę dr Piotr Gawryszczak.  

Ostatnio kandydat Demokratów na prezydenta wpisał się w kampanię powielania kłamstw na temat rzekomo istniejących w naszym kraju „stref wolnych od LBGT”. Porównał także Polskę do Białorusi i innych totalitarnych reżimów na świecie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl