fot. flickr.com

Korea Płd. potwierdziła zawarcie umowy wojskowej z USA

Korea Południowa poinformowała w poniedziałek, że zasadniczo uzgodniła ze Stanami Zjednoczonymi, jaką część kosztów poniesie z tytułu stacjonowania wojsk amerykańskich na swoim terytorium.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Korei Południowej poinformowało w poniedziałek, że szczegóły umowy zostaną ogłoszone po podjęciu wewnętrznych kroków proceduralnych.

Umowa, która według doniesień mediów południowokoreańskich ma zwiększyć wkład Seulu w utrzymanie amerykańskiego kontyngentu wojskowego, została zawarta po objęciu w styczniu urzędu przez prezydenta Joe Bidena. Negocjacje przeciągały się, ponieważ administracja jego poprzednika Donalda Trumpa zażądała radykalnego zwiększenia wkładu Seulu.

Umowa dotyczy składek Korei Południowej od 2020 r. Poprzednia umowa wygasła z końcem 2019 roku.

Strona południowokoreańska wskazała podczas dotychczasowych negocjacji, że jest gotowa zaakceptować około 13-procentowy wzrost z około 921 milionów dolarów, które w 2019 roku przyjęła na swoje barki. Według informacji lokalnych mediów Korea Płd. postulowała również zawarcie wieloletniej umowy. Wall Street Journal, który jako pierwszy poinformował o wznowieniu negocjacji umowy, napisał, że najprawdopodobniej będzie ona obowiązywała do 2025 roku.

Lokalne media piszą, że sekretarz stanu USA Antony Blinken najprawdopodobniej przybędzie z wizytę do Korei Południowej w połowie marca, by wziąć udział w oficjalnym ogłoszeniu porozumienie.

Stany Zjednoczone i Japonia, inny kluczowy sojusznik Waszyngtonu w regionie, już zgodziły się na tymczasowe przedłużenie o rok istniejącej umowy o wsparciu Tokio jako państwa-gospodarza.

Zgodnie z obecnym porozumieniem Japonia ma wyasygnować w 2021 roku na utrzymanie amerykańskich oddziałów 1,86 miliarda dolarów. Oba kraje mają także omówić wysokość wkładu Japonii w roku 2022 i latach następnych.

PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl