fot. flickr.com

Partia Gruzińskie Marzenie zwycięzcą wyborów w Gruzji

Wybory w Gruzji wygrała partia Gruzińskie Marzenie. Opozycja uznaje wyniki za sfałszowane i protestuje na ulicach stolicy.

Po przeliczeniu głosów w sobotnich wyborach parlamentarnych, wygrała Partia Gruzińskie Marzenie i uzyskała 48 proc. poparcia. Z kolei opozycyjny blok Siła w Jedności, do którego należy Zjednoczony Ruch Narodowy i kilka innych partii, otrzymał ponad 27 proc. Ich zdaniem – doszło do sfałszowania głosowania.

Tysiące zwolenników opozycji wyszło na ulice stolicy i domagają się nowych wyborów. Opozycja oskarża lidera wygranego Gruzińskiego Marzenia o prorosyjskość i zarządzanie krajem w stylu mafijnym. Uczestnicy protestu zapowiedzieli, że będą to robić tak długo, aż wyniki wyborów zostaną unieważnione.

Obserwatorzy z Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie wydali specjalne oświadczenie. Ocenili, że przebieg wyborów parlamentarnych w Gruzji zapewniał przestrzeganie fundamentalnych swobód.

– Wybory były konkurencyjne, a ogólne podstawowe wolności były przestrzegane. Niemniej jednak wszechobecne oskarżenia o wywieranie presji na wyborców i zacieranie granicy między partią rządzącą, a państwem zmniejszyły zaufanie społeczne do niektórych aspektów tego procesu – powiedziała Elona Gjebrea Hoxha z Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

Frekwencja wyborcza wyniosła ponad 56 proc. Aby do parlamentu mogły trafić mniejsze partie, próg wyborczy obniżono do jednego procenta dla pojedynczej partii. Wprowadzono również przepis, który uniemożliwia samodzielne rządy partii, jeśli nie zdobyła ona co najmniej 40 proc. głosów. Druga tura wyborów w okręgach jednomandatowych odbędzie się 21 listopada.

TV Trwam News

drukuj