fot. PAP/EPA

Sąd konstytucyjny Gruzji: Prezydent Salome Zurabiszwili złamała ustawę zasadniczą – rozpoczyna to procedurę impeachmentu głowy państwa

Sąd Konstytucyjny Gruzji uznał w poniedziałek, że prezydent Salome Zurabiszwili, która udała się w podróż do krajów Europy bez zgody rady ministrów, złamała ustawę zasadniczą. Rozpoczyna to zainicjowaną przez rządzącą partię Gruzińskie Marzenie procedurę impeachmentu głowy państwa – poinformowało Radio Swoboda.

Sześciu sędziów uznało, że prezydent złamała konstytucję, a trzech nie zgodziło się z tym werdyktem. Parlament będzie miał teraz dwa tygodnie na rozpatrzenie i poddanie pod głosowanie wniosku o odwołanie Salome Zurabiszwili z urzędu – napisano na portalu Echo Kawkaza, czyli filii Radia Swoboda w Gruzji, Armenii, Azerbejdżanie i na rosyjskim Północnym Kaukazie.

Doniesienia o zainicjowaniu procedury impeachmentu Salome Zurabiszwili przez rządzącą w kraju partię Gruzińskie Marzenie pojawiły się na przełomie sierpnia i września. W ocenie ugrupowania prezydent nie uzgodniła z gabinetem ministrów wizyt w państwach Europy i złamała w ten sposób konstytucję. Podczas tych podróży Salome Zurabiszwili miała przekonywać rozmówców z Francji, Niemiec oraz instytucji Unii Europejskiej do przyznania Gruzji statusu kandydata do Unii Europejskiej.

Zgodnie z ustawą zasadniczą Gruzji prezydent kraju może korzystać z uprawnień przedstawicielskich w stosunkach zagranicznych wyłącznie za zgodą rządu.

Do przeprowadzenia impeachmentu głowy państwa wymagana jest zgoda co najmniej 100 spośród 150 parlamentarzystów. Gruzińskie Marzenie nie dysponuje tyloma głosami, a zatem bez poparcia opozycji wniosek Gruzińskiego Marzenia nie ma szans na realizację – przypomniało Radio Swoboda.

Salome Zurabiszwili objęła urząd prezydenta Gruzji w 2018 roku dzięki poparciu partii Gruzińskie Marzenie i jej założyciela Bidziny Iwaniszwilego. Po rosyjskiej agresji na Ukrainę w lutym 2022 roku stanowiska głowy państwa oraz partii rządzącej w kwestiach dotyczących m.in. polityki zagranicznej zaczęły coraz bardziej się różnić. Doprowadziło do konfliktu pomiędzy Salome Zurabiszwili i rządem.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl