W. Waszczykowski spotkał się z szefami MSZ Gruzji oraz Szwecji

Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski spotkał się z szefami dyplomacji Szwecji oraz Gruzji. Główny cel wizyty w Tbilisi to przygotowania do zbliżającego się szczytu Partnerstwa Wschodniego w Brukseli.

Gruzja już od wielu lat stara się o członkostwo w Unii Europejskiej. Pomóc ma w tym Partnerstwo Wschodnie. To program określający stosunki Unii Europejskiej wobec swoich wschodnich sąsiadów, m.in. Gruzji. Dzisiejsze spotkanie ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego z szefami dyplomacji Gruzji oraz Szwecji to przygotowanie do zbliżającego się szczytu Partnerstwa Wschodniego.

– Staramy się zachęcać wszystkich przywódców Unii Europejskiej, aby uczestniczyli w tym szczycie na najwyższym szczeblu politycznym – powiedział minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Jak zapowiedział minister, podczas szczytu w Brukseli przedstawiona zostanie nowa deklaracja dotycząca współpracy z Gruzją.

– Mamy nadzieję, że ta deklaracja będzie dla was satysfakcjonująca, ponieważ w dalszym ciągu proponujemy perspektywę bliższych związków z Unią Europejską – mówił Witold Waszczykowski.

Pełne członkostwo nie jest obecnie możliwe głównie ze względu na skomplikowaną sytuację w Unii Europejskiej. Władze Tbilisi rozpoczęły jednak współpracę ze Wspólnotą, która daje im dobrą pozycję w dalszych negocjacjach.

 – Unia Europejska stała się najważniejszym partnerem handlowym dla Gruzji. Możemy już swobodnie podróżować do Europy. To jest efekt Partnerstwa Wschodniego. Jesteśmy także członkiem unii energetycznej oraz blisko współpracujemy w rozwiązaniu problemów bezpieczeństwa – mówił wicepremier, minister spraw zagranicznych Gruzji, Micheil Dżanelidze.

Wdrażane reformy zostały zauważone – podkreśliła szefowa szwedzkiej dyplomacji Margot Wallström.

– Szwecja pozostanie zwolennikiem europejskich aspiracji Gruzji, będzie wspierać ją na drodze integracji europejskiej – zapewniła minister spraw zagranicznych Szwecji.

 W procesie przystąpienia Gruzji do Unii Europejskiej istotna jest także jej suwerenność oraz integralność terytorialna. Podczas wizyty w Tbilisi minister Witold Waszczykowski spotkał się również z szefem Misji Obserwacyjnej Unii Europejskiej w Gruzji. Wspólnie udali się na linię rozdzielającą Gruzję od Osetii Południowej.

– Prowadzimy misję obserwacyjną i prewencyjną, ale powinna być jeszcze polityczna presja na Rosję, aby nie wpływała na konflikt – podkreślał minister Witold Waszczykowski.

Dołączenie państw Europy Wschodniej do Wspólnoty to szansa nie tylko dla tych krajów, ale także dla nas. Na przykład na zyskanie nowego sojusznika, który w obecnej niestabilnej sytuacji w Europie może okazać się bardzo cenny.

 

Konrad Janik/TV Trwam News/RIRM/

drukuj