Szef MSZ Witold Waszczykowski z wizytą w Turcji

Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski przebywał z jednodniową wizytą w Turcji. Na miejscu spotkał się z najważniejszymi osobami w państwie. Wśród poruszanych tematów znalazły się kwestie bezpieczeństwa i migracji.

Polsko – turecka współpraca i relacje Ankary  z Unią Europejską  to główne tematy rozmów szefa polskiej dyplomacji z politykami kraju półksiężyca. Podczas dyskusji poruszano też kwestie dotyczące bezpieczeństwa, w tym organizacji szczytu NATO w Warszawie i kryzysu imigracyjnego.

Pierwszym punktem jednodniowej wizyty ministra Witolda Waszczykowskiego w Ankarze było spotkanie z prezydentem Turcji Recepem Taipem Erdoganem.  Później szef polskiej dyplomacji udał się do siedziby Tureckiego MSZ na rozmowy z ministrem Mevlutem Cavusoglu. W trakcie przeszło godzinnego spotkania ministrowie poruszyli tematy dotyczące  m.in. kwestii bezpieczeństwa, imigrantów oraz współpracy gospodarczej. Po rozmowach szef tureckiej dyplomacji zwrócił uwagę na dobre relacje, które łączą oba kraje.

 – Polska jest naszym partnerem politycznym, z którym nie mamy żadnych problemów. Patrząc na historię, zawsze byliśmy sojusznikami. W 2014 roku obchodziliśmy 600-lecie nawiązania relacji dyplomatycznych z Polską – przypomniał turecki minister Mevlut Cavusoglu.

Mevlut Cavusoglu położył również akcent na potrzebę zacieśnienia współpracy gospodarczej pomiędzy obydwoma krajami.

Poruszyliśmy kwestię wolumenu handlowego, który teraz wynosi prawie 5,5 mld dolarów. Oczywiście obu krajom zależy na podwyższeniu tej kwoty, ale jesteśmy świadomi tego, że w gospodarkach obu krajów leży duży potencjał, z którego musimy skorzystać – powiedział Mevlut Cavusoglu.

Szef Polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski wskazał, że sytuacja wokół obu krajów wymagała, aby więcej miejsca w dyskusji poświęcić kwestiom bezpieczeństwa.

– Choć leżymy na dwóch odległych flankach NATO – Polska na północno-wschodniej, Turcja na południowo-wschodniej – to na obu mamy bardzo podobne problemy m.in. sprowokowane przez agresywne zachowanie Rosji. Rozmawialiśmy o tym, jak zaradzić tym problemom i mamy wspólną nadzieję, że pewne istotne już decyzje, które odpowiedzą na te zagrożenia i wyzwania, jakie są w naszych regionach, zostaną podjęte za trzy miesiące na szczycie NATO w Polsce – powiedział minister.

Minister spraw zagranicznych Polski zaznaczył też, że Polska jest zainteresowana rozwiązaniem kwestii migracji.

– Jesteśmy zainteresowani rozwiązaniem problemu i przyczyn, które powodują tę falę uchodźców i emigrantów. Chcemy przyłączyć się i popierać wszystkie wysiłki na rzecz pokojowego rozwiązania sytuacji w Syrii, na rzecz zlikwidowania państwa Daesh, na rzecz unormowania sytuacji w Libii, która też jest słabym ogniwem i przez którą przechodzi wielka fala uchodźców i emigrantów – zadeklarował Witold Waszczykowski.

Szef polskiego MSZ zaznaczył też, że Polska popiera współpracę UE z Turcją i chciałaby widzieć w niedalekiej przyszłości Ankarę w strukturach wspólnoty.

W trakcie wizyty w Turcji Minister Witold Waszczykowski spotkał się też i rozmawiał z przewodniczącym tureckiego parlamentu oraz premierem.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl