fot. flickr.com

KE proponuje zniesienie wiz dla Ukraińców

Komisja Europejska proponuje zniesienie wiz do krajów Unii Europejskiej dla Ukraińców. Ostateczną decyzję mają podjąć jednak Parlament Europejski i Rada Unii. Jeśli propozycja komisji zostanie przyjęta przez wszystkie kraje wspólnoty wówczas obywatele Ukrainy, którzy mają paszporty biometryczne, będą mogli wjechać bez wizy do strefy Schengen na okres do 90 dni.

O decyzji Komisji Europejskiej informuje unijny komisarz spraw wewnętrznych Dimitris Awramopulos.

– Z przyjemnością ogłaszam, że w dniu dzisiejszym Komisja przedstawiła wniosek legislacyjny, by umieścić Ukrainę na liście krajów bezwizowych w regulacji wizowej – powiedział Dimitris Awramopulos.

Komisarz przypomniał, że już w grudniu Komisja pozytywnie oceniła postępy Ukrainy w spełnianiu warunków liberalizacji wizowej. Kryteria te dotyczyły m.in. walki z korupcją i zorganizowaną przestępczością, wprowadzenia paszportów biometrycznych, prawa azylowego, niedyskryminacji czy ochrony danych.

W połowie marca parlament ukraiński uchwalił ostatnią ustawę z tak zwanego pakietu bezwizowego, niezbędną do likwidacji ruchu wizowego między Ukrainą, a Unia Europejską. Dokument ten dotyczy elektronicznych deklaracji dochodów urzędników państwowych. Pozwoliło to Komisji na formalne zaproponowanie w środę zniesienia wiz dla Ukraińców.

– Nasza decyzja jest również uznaniem wysiłków podejmowanych przez rząd Ukrainy w spełnianiu wszystkich kryteriów i przeprowadzenia dalekosiężnych i trudnych reform w dziedzinie sprawiedliwości i spraw wewnętrznych – wyjaśnił Dimitris Awramopulos.

Dimitris Awramopulos wyraził  nadzieję, że  Parlament Europejski i Rada UE bardzo szybko przyjmą propozycję Komisji. Obywatele Ukrainy, którzy mają paszporty biometryczne, będą mogli wjechać bez wizy do strefy Schengen na okres do 90 dni w ciągu pół roku w celach biznesowych, turystycznych czy rodzinnych. Na zielone światło w sprawie liberalizacji wizowej czeka też Gruzja, czemu nie sprzeciwia się Komisja Europejska.

TV Trwam News

drukuj