fot. flickr.com

Bruksela: spotkanie ministrów spraw zagranicznych krajów UE

W Brukseli rusza spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej. Wśród tematów obrad jest konflikt syryjski, w tym ustalenia sobotnich międzynarodowych negocjacji w Wiedniu.

Ministrowie przedyskutują też uzgodnienia szczytu Unia Europejska-Afryka w sprawie migracji, który odbył się 11 i 12 listopada na Malcie.

Jednym z tematów rozmów będą też zapewne piątkowe zamachy w Paryżu.

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości, były wiceminister sprawiedliwości Karol Karski mówi, że szefowie resortów spraw zagranicznych będą musieli się odnieść m.in. do dalszego funkcjonowania strefy Schengen.

– Pamiętajmy, że w tej chwili mają miejsce pewne ograniczenia. Mają one charakter czasowy i co do zasady nie mieszczą się w przepisach konstytuujących strefę Schengen. Pewnego rodzaju działania mogą być podejmowane, natomiast nie mają prawa przekształcać się w działania o charakterze stałym. Polska oczywiście powinna dążyć do utrzymania strefy Schengen, ale z jednoczesnym zapewnieniem różnych czynników, które będą wpływały na podniesienie bezpieczeństwa w tym zakresie – podkreślił Karol Karski.

Dyrektor brytyjskiego think-tanku Chatham House dr Robin Niblett ostrzegł, że swoboda przepływu osób w ramach strefy Schengen może być zagrożona, jeśli kraje Unii Europejskiej nie wzmocnią działań wywiadowczych i nie odzyskają kontroli nad zewnętrznymi granicami wspólnoty.

Niblett podkreślił w swojej analizie, że obecna polityka Unii Europejskiej jest „nie do utrzymania”, a „złość, konfuzja i brak zgody wobec tego, jak poradzić sobie z bezprecedensową falą uchodźców i migrantów zbliża się do punktu krytycznego”.

RIRM

drukuj