fot. PAP/Maciej Kulczyński

Granice Polski z UE ponownie otwarte

Od północy można swobodnie podróżować i przekraczać granice Polski z UE. Podróżni zyskali prawo do wjazdu, wyjazdu oraz tranzytu przez terytorium RP. Nie będą musieli odbywać kwarantanny.

Już w piątek swoją granicę dla podróżnych otworzyły Polska i Litwa. Informację przekazał premier Mateusz Morawiecki, który na przejściu granicznym w Budzisku spotkał się tego dnia ze swoim litewskim odpowiednikiem Sauliusem Skvernelisem. W przemówieniu szef polskiego rządu wyraził radość z powrotu do normalnych kontaktów, które utrudniła pandemia koronawirusa.

– Szanowni Państwo, panie premierze, drogi Sauliusie, bardzo cieszę się, że ta ostatnia bardzo trudna perspektywa, którą niestety dla całej Europy, dla całego świata zgotował koronawirus, cała pandemia, że przechodzimy ją teraz wspólnie jako przyjaciele i że z powrotem wracamy do normalnej współpracy na wielu polach. Współpraca to wymiana handlowa, współpraca to wymiana gospodarcza, ale także wymiana kulturalna, to także wzajemne wizyty, także ruch turystyczny i wracamy z powrotem do tego normalnego życia, do tych normalnych kolei – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Premier Morawiecki wskazał też, że przed całą UE okres negocjacji Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027 i funduszu odbudowy. Dodał przy tym, że wczoraj w Czechach zostało wypracowane „wspólne, spójne i jednolite” stanowisko Grupy Wyszehradzkiej ws. unijnego budżetu.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl