Rząd podsumuje dziś 10 lat obecności Polski w UE

Premier Donald Tusk i szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski zaprezentują dziś obszerny raport podsumowujący 10 lat obecności Polski w Unii Europejskiej.

Dokument będzie zawierał liczne dane ekonomiczne oraz statystyki. Pracowali nad nim m.in. eksperci Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Raport liczy ponad 200 stron i obejmie zarówno aspekty gospodarcze, jak i polityczne członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

Poseł Zbigniew Kuźmiuk podkreśla, że strona rządząca przedstawia jedynie pozytywne aspekty raportu. Zapomina jednak, że ciążą na Polsce horrendalne długi w związku ze składkami członkowskimi oraz  paktem klimatyczno-energetycznym – dodaje.

W tej nowej perspektywie 2014-2020 ze względu na wyraźny wzrost składki, która wyniesie w ciągu całych 7 lat blisko 40 mld euro, saldo – czyli nadwyżka tego, co otrzymamy minus składka, będzie niższe niż w perspektywie 2007-2013. Poza tym bardzo poważnym obciążeniem, które kładzie się cieniem na tym saldzie są koszty związane z realizacją tego paktu klimatyczno-energetycznego. Ponosimy coraz wyższe obciążenia z tego tytułu ze względu na konieczność redukcji emisji CO2. Ponosi to sektor energetyczny, polskie górnictwo. Pojawia się to w postaci kosztu czy w cenie kupowanej przez nas energii elektrycznej – zaznaczył poseł Zbigniew Kuźmiuk.

1 maja 2004 Polska, wspólnie z Czechami, Słowacją, Węgrami, Litwą, Łotwą, Estonią, Słowenią, Cyprem i Maltą, dołączyła do dotychczasowych członków Unii Europejskiej.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl