fot. Tomasz Strąg

Szef MON rozpoczyna dwudniową wizytę w Brukseli 

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak rozpoczyna dziś dwudniową wizytę w Brukseli. Szef MON-u będzie uczestniczył w Radzie do Spraw Zagranicznych Unii Europejskiej oraz spotka się z Sekretarzem Generalnym NATO.

Dziś Rada przyjmie konkluzje oraz decyzje w sprawie uruchomienia kolejnych 17 projektów PESCO, w 10 zaangażowana jest Polska. Ministrowie omówią także zasady udziału w nich państw trzecich, kwestie mobilności wojskowej oraz wojskowych struktur planistycznych i dowodzenia.

Planowane jest również podpisanie noty akcesyjnej w sprawie przystąpienia Chorwacji do Wyszehradzkiej Grupy Bojowej. Obejmie ona dyżur w II połowie 2019 pod przewodnictwem Polski. O tej kwestii w ubiegłym tygodniu na Słowacji rozmawiali ministrowie V4. Minister obrony Mariusz Błaszczak wskazał między innymi na zaangażowanie wojsk Chorwacji.

– W przyszłym roku będzie kolejny dyżur naszej grupy bojowej. W 2023 roku ustaliliśmy kolejny dyżur Wyszehradzkiej Grupy Bojowej. W przyszłym roku dołączy do nas Chorwacja, a więc dyżur będzie sprawowany nie tylko przez wojska polskie, czeskie, słowackie i węgierskie, ale także chorwackie. Blisko współpracujemy z Chorwacją. Wojska chorwackie są na terytorium Polski. Trzeba odnotować z dużym uznaniem dla władz chorwackich, że są tak silnie zaangażowane w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego – podkreślił szef MON.

Dziś ministrowie UE będą rozmawiać także o najnowszych wydarzeniach na Ukrainie i na Morzu Azowskim. Polskę będzie reprezentował, obok szefa MON, minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Z kolei jutro na posiedzeniu Rady omówione będą relacje i współpraca na linii UE-NATO oraz wojskowe operacje i misje reagowania kryzysowego UE.

Zaplanowano także spotkanie ministra Mariusza Błaszczaka z  minister obrony Francji Florence Parly. W Kwaterze Głównej NATO polski minister będzie rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

RIRM

drukuj