Trwają przygotowania do wizyty premier w stolicy Niemiec

Dziś w Berlinie na ten temat oraz agendy zbliżającego się szczytu Rady Europejskiej, sekretarz stanu ds. europejskich w MSZ Konrad Szymański rozmawia z doradcami kanclerz Angeli Merkel w sprawie Unii Europejskiej i polityki zagranicznej.

Z kolei w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Konrad Szymański odbędzie konsultacje z ministrem stanu ds. UE Michaelem Rothem.

Szefowa polskiego rządu udaje się do Berlina 12 lutego; spotka się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Wczoraj wizytę w Polsce złożył szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier.

Premier Beata Szydło pytana o swoją wizytę w Berlinie powiedziała, że zapewne będzie rozmawiać z Angelą Merkel o wszystkim, co jest ważne w tej chwili dla Europy, również kwestii dotyczącej uchodźców, imigrantów.

Dlatego, że to są dzisiaj kwestie, które powinny być dyskutowane przede wszystkim w Europie. Te mechanizmy, które przyjęto nie działają. Państwa europejskie zaczynają sobie z tego coraz poważniej zdawać sprawę. Polska przyjęła te stanowisko i od początku Prawo i Sprawiedliwość mówiło i deklarowało, że chcemy pomagać i rozwiązywać problemy po za granicami Unii Europejskiej. Ten projekt poparliśmy decydując się na wsparcie projektu, który Unia Europejska rozpoczęła z Turcją, chcemy przeznaczyć pieniądze na to, żeby po za granicami UE w obozach, tam gdzie przebywają w tej chwili, w obozach uchodźców osoby, żeby tam była im niesiona pomoc i oczywiście, żeby w perspektywie mogli wracać do siebie do kraju – wyjaśniła premier Beata Szydło.

Dziennik „Die Welt” napisał dziś, że Niemcy z powodu polityki migracyjnej są po raz pierwszy izolowane w UE. Odpowiedzialnością za to niemiecka gazeta w komentarzu obarcza Kanclerz Angele Merkel.

„Do Unii Europejskiej należy 28 krajów, większość z nich może zgodzić się na bardzo ograniczony dostęp uchodźców i ostrzejsze kontrole granic, a tylko jeden kraj, Niemcy, sprzeciwia się temu” – czytamy w „Die Welt”.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl