Szef urzędu kanclerskiego: władze Niemiec nie akceptują porównania do nazizmu

Szef urzędu kanclerskiego Peter Altmaier skrytykował dziś prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana za porównanie działania władz Niemiec do nazizmu. Bliski współpracownik kanclerz Angeli Merkel powiedział, że Niemcy nie akceptują takich zarzutów.

„Absolutnie nie akceptujemy takich zarzutów. Jako rząd wyrażamy dezaprobatę w wyraźny i zdecydowany sposób” – powiedział Altmaier.

Polityk CDU (Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna) zaznaczył, że w sprawach dotyczących praworządności, tolerancji i liberalizmu Niemcy mogą służyć za przykład.

„Nie ma żadnego powodu, by ktokolwiek nas w tych kwestiach pouczał” – podkreślił Altmaier.

To pierwsza reakcja polityka z bezpośredniego otoczenia Merkel na zarzuty wysunięte w niedzielę przez prezydenta Turcji.

Erdogan porównał działania niemieckich władz do nazizmu.

„Niemcy, nie macie nic wspólnego z demokracją i powinniście wiedzieć, że wasze obecne działania niczym się nie różnią od okresu nazistowskiego” – powiedział prezydent na wiecu w Stambule.

„Myślałem, że Niemcy już dawno zrezygnowały z tego rodzaju praktyk. Myliliśmy się. Udzielacie nam lekcji demokracji, a potem zabraniacie ministrom zabrać głos” – mówił turecki prezydent.

Atak Erdogana jest reakcją na decyzje regionalnych władz niemieckich, które w zeszłym tygodniu ze względów bezpieczeństwa nie wydały zezwolenia na udział tureckich polityków w wiecach na terenie Niemiec.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl