Łódź: IPN chce stworzyć historyczne Centrum Naukowo-Edukacyjne

Instytut Pamięci Narodowej chce stworzyć w Łodzi Centrum Naukowo-Edukacyjne poświęcone tematyce Żołnierzy Niezłomnych, życia w PRL oraz „Solidarności”.

List intencyjny w tej sprawie podpiszą dziś wiceprezes Instytutu Paweł Ukielski oraz pełnomocnik Instytutu Europejskiego w Łodzi Witold Gerlicz. Przy podpisaniu obecny będzie wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Centrum będzie wzorowane na tzw. escape roomach czyli pomieszczeniach, z których będzie można się wydostać jedynie po rozwiązaniu konkretnych zadań lub zagadek.

Marzena Kumosińska, rzecznik łódzkiego oddziału IPN, mówi, że specjalnie zaaranżowane pokoje zostaną podzielone tematycznie.

– Będą to trzy kondygnacje. Pierwsza z nich poświęcona będzie Żołnierzom Wyklętym, drugiej konspiracji. Na kolejnej kondygnacji pozwać będziemy historię poznania „Solidarności” (rok 1980), tzw. karnawał „Solidarności”. Na trzecim piętrze natomiast będziemy zapoznawać się z historią schyłku PRL-u. Odpowiedzialnym za kształt merytoryczny całości przedsięwzięcia jest pan Karol Madaj, autor 12 gier edukacyjnych wydanych przez IPN, w tym bestselerowej już „Kolejki”. Powołany zostanie oczywiście szerszy zespół ludzi, którzy przygotują tę ofertę pod względem merytorycznym, a także graficznym – podkreśla Marzena Kumosińska.

Centrum to inicjatywa skierowana głównie do młodzieży, jednak poza godzinami nauki szkolnej będzie ono otwarte dla gości indywidualnych.

Instytut Pamięci Narodowej w Łodzi wskazuje, że być może placówkę uda się udostępnić już w drugiej połowie przyszłego roku. Instytut szacuje, że centrum odwiedzi rocznie nawet 100 tys. osób.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl