Od dziś obowiązują przepisy nowelizacji ustawy o IPN

Wchodzą w życie przepisy ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, które zakładają likwidację Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Cześć jej zadań w zakresie upamiętniania walk i męczeństwa zostaje przekazana do IPN-u.

Zgodnie z nowelą, prezes Instytutu m.in. będzie opiniował wydawane dotychczas przez wojewodów zezwolenia na wykonanie trwałych znaków obiektów upamiętniających walki i męczeństwo.

Nastąpić ma także likwidacja komitetów ochrony pamięci walk i męczeństwa przy wojewodach. W ich miejsce zostaną powołane komitety przy oddziałach IPN-u.

Prof. Mieczysław Ryba, historyk, ocenia, że połącznie kompetencji dwóch instytucji jest pewnym  wyzwaniem.

Jak to się sprawdzi w praktyce zobaczymy przynajmniej po kilku miesiącach czy po roku działalności. To jest pewien proces, który trzeba  dokonać ze strony instytucjonalnej i spróbować spiąć w całość jakąś jedną ważną, wielką wizję. Należy mieć nadzieję, że to wszystko będzie sprawnie przeprowadzone i będą kolejne sukcesy związane z polską polityką historyczną – mówi prof. Mieczysław Ryba.

Nowelizację ustawy o IPN, autorstwa posłów PiS-u, prezydent Andrzej Duda podpisał 30 maja. Większość jej przepisów weszła w życie w połowie czerwca. Przewidywały one m.in. skrócenie kadencji obecnej Rady IPN i powołanie w jej miejsce Kolegium IPN.

Tv Trwam News/RIRM

drukuj