MSWiA oraz BOR podsumowały Światowe Dni Młodzieży

Szef Biura Ochrony Rządu płk. Andrzej Pawlikowski oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak podsumowali na wczorajszej konferencji prasowej Światowe Dni Młodzieży.

Szef BOR-u płk. Andrzej Pawlikowski stwierdził, że funkcjonariusze zabezpieczający wizytę papieża Franciszka w Polsce wykonywali swoje zadania wzorcowo.

– W zabezpieczeniu wzięło udział około 800 funkcjoonariuszy Biura Ochrony Rządu Głównie skupiliśmy się na ochronie Ojca Świętego, ale ta ochrona była również wspierana przez inne podmioty BOR-u. Mam tu na myśli pirotechnikę, sprawdzenia sanitarno-epidemiologiczne, ale też i profilaktykę. Korzystając z okazji pragnę bardzo serdecznie podziękować kolegom z policji, ze straży pożarnej i granicznej za wsparcie i świetną, wzorcową współpracę. Chciałbym jednocześnie podziękować innym podległym służbom, ministrowi koordynatorowi ds. służb specjalnych i ministrowi obrony narodowej. Jesteśmy naprawdę zadowoleni z tej współpracy i oby tak dalej – powiedział płk. Andrzej Pawlikowski.

Z kolei minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak zapowiedział, że służby nie kończą swojej pracy po wyjeździe Ojca Świętego Franciszka. Ze względów bezpieczeństwa utrzymane będą dodatkowe patrole m.in. na dworcach i w centrach handlowych.

Pielgrzymi, którzy przyjechali do Polski, czuli się w niej bezpiecznie i komfortowo – powiedział minister Mariusz Błaszczak. Szef MSWiA podziękował też służbom za wykonywaną pracę.

Jeszcze raz chciałbym bardzo serdecznie podziękować funkcjonariuszom wszystkich służb, które nadzoruje jako szef MSWiA. To była dobrze wykonana praca. Spotkałem się z opiniami, że była to praca wykonana perfekcyjnie. To świadczy o bardzo dobrym przygotowaniu służb do wykonywania swoich zadań. To również świadczy o tym, że państwo polskie już nie jest teoretyczne, tak jak to było za czasów koalicji PO-PSL, o czym mogliśmy usłyszeć na taśmach prawdy. Polskie państwo stoi na straży bezpieczeństwa obywateli – podkreślił minister Mariusz Błaszczak.

Przypomnijmy ŚDM w Krakowie pod hasłem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” rozpoczęły się 26 lipca. Ojciec św. Franciszek przyleciał do Polski, 27 lipca. Organizatorzy szacują, że do Krakowa przybyło nawet kilka milionów ludzi z całego świata.

RIRM

drukuj