Strażacy skontrolowali już ponad 1000 obiektów przed ŚDM

W Światowe Dni Młodzieży nad bezpieczeństwem pielgrzymów czuwać będą m.in. strażacy. Szef Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Leszek Suski podkreśla, że już teraz skontrolowano ponad 1000 obiektów – m.in. hotele i miejsca uroczystości.

W trakcie ŚDM strażacy będą też udzielać pomocy medycznej i przedmedycznej.

Komendant główny PSP podkreśla, że dla strażaków zabezpieczanie Światowych Dni Młodzieży rozpocznie się już 20 lipca. Operacja zakończona zostanie pod koniec pierwszego tygodnia sierpnia po tym, jak z Polski wyjadą pielgrzymi.

„Uczestnicy ŚDM będą przyjeżdżać do Polski wcześniej, nie tylko bezpośrednio do Krakowa, ale też do innych miast i dopiero stamtąd udadzą się na główne uroczystości. Jest wielu gości, którzy są zaproszeni z zagranicy przez diecezje, dlatego nasza praca zaczyna się wcześniej” – wyjaśnia Leszek Suski.

Jak przypomina komendant, w ramach Światowych Dni Młodzieży odbywać się będą też uroczystości w innych miastach, w różnych diecezjach.

„Także w Krakowie nie będzie to jedno, a kilka miejsc. Nie będą to tylko spotkania na skalę masową – przykładowo na Błoniach czy w Brzegach. Pielgrzymi przebywać będą m.in. na rynku, czy wokół telebimów. Część osób, szczególnie pielgrzymi z zagranicy, pojadą do Oświęcimia, zobaczyć Kalwarię Zebrzydowską i Wadowice. Ojciec Święty ma przyjechać do Częstochowy więc i to miejsce będziemy zabezpieczać” – mówi Leszek Suski.

W praktyce strażacy już w styczniu rozpoczęli kontrole różnych obiektów – zarówno tych gdzie będą odbywać się uroczystości, jak i tych w których przykładowo będą nocować uczestnicy ŚDM.

„To m.in. hotele, bursy, szkoły, pola namiotowe, ale też dworce, lotnisko. W sumie chodzi o ponad 1500 budynków. Do tej pory skontrolowaliśmy już ponad 1000. Sprawdzamy je pod względem ochrony przeciwpożarowej, ale też bierzemy pod uwagę inne zagrożenia” – podkreśla komendant.

Właśnie z powodu ewentualnych zagrożeń sprawdzają też m.in. autostradę czy stacje benzynowe.

W sumie, każdego dnia uroczystości związane ze Światowymi Dniami Młodzieży będzie zabezpieczać w Krakowie i okolicach od 600 do 1100 strażaków głównie z woj. małopolskiego, ale też z województw sąsiadujących.

Jak przyznaje szef PSP jednym z największych wyzwań związanych z ŚDM jest liczba pielgrzymów.

„Musimy to brać pod uwagę. Przy takiej liczbie ludzi, możemy mieć np. utrudniony dojazd do miejsca, w którym coś się wydarzy. Dlatego w różnych miejscach rozmieszczone zostaną dodatkowe posterunki – stałe lub czasowe – od jednego do dwóch wozów z załogą” – akcentuje Leszek Suski.

Strażacy będą w nich pełnić służbę zmianowo, wymieniać się co 24 godziny. Posterunki czasowe będą umieszczane w newralgicznych miejscach na czas np. uroczystości, przejazdu vip-ów. Później będą kierowane w inne miejsce.

„Uruchomimy też nasz szpital polowy. Tam będzie udzielana pomoc medyczna i przedmedyczna m.in. przez naszych lekarzy” – mówi komendant.

W gotowości będę również strażackie grupy specjalistyczne, w tym ratownictwa chemicznego, dysponujące kabinami do dekontaminacji (urządzenia do odkażania).

Dopytywany o Brzegi, w których ma odbyć się m.in. Msza św. kończąca Światowe Dni Młodzieży, st. bryg. Leszek Suski podkreśla, że „każda lokalizacja ma swoje plusy i minusy”.

„Wszystkie lokalizacje były sprawdzone przez straż pożarną, tutaj istotna jest liczba uczestników, bo gdyby ich było mniej lokalizacja mogłaby być inna. Każde miejsce, które nam wskażą organizatorzy będziemy zabezpieczać” – dodaje komendant.

Jak zaznacza, w tym miejscu zaplanowano 12 wyjść ewakuacyjnych.

„Nie ma zagrożenia, że uczestnicy nie będą mogli się stamtąd wydostać. Chcemy te wyjścia dodatkowo zabezpieczać, by w razie konieczności kierować ruchem pielgrzymów. Przy tak dużych zgromadzeniach czas wyjścia wszystkich biorących udział w uroczystościach ludzi to nawet kilka godzin. Każde miejsce wymagałoby takiego samego czasu” – podsumowuje Leszek Suski.

Straż Pożarna przygotowała też specjalne wskazówki i rady dla pielgrzymów dot. m.in. tego, jakie są zasady bezpiecznego zachowanie się na kempingach. Specjalny poradnik znajdzie się m.in. na stronach Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

ŚDM rozpoczną się 26 lipca w Krakowie. Od 27 do 31 lipca będzie w nich brał udział papież Franciszek. W Campusie Misericordiae utworzonym w Brzegach k. Wieliczki planowane jest 30 lipca modlitewne czuwanie młodzieży z udziałem Ojca Św., a w niedzielę 31 lipca Msza św. kończąca ŚDM.

PAP/RIRM

drukuj